پرتال مشتریان ایده
RSS Feed
اخبار
دی
۲۳
معرفی بیگ بلو باتن (BBB)
ارسال شده توسط hkh در ۲۳ دی ۱۳۹۹ ۰۳:۳۱ بعد از ظهر

برنامه بیگ بلو باتن یا BBB ابزاری جهت برگزاری وب کنفرانس و کلاسهای آنلاین می باشد و برخلاف ادوب کانکت، هسته اصلی آن اوپن سورس است و از زبان فارسی به خوبی پشتیبانی می کند. big blue button به سادگی امکان اشتراک گذاری صدا، تصویر، اسلاید و حتی صفحه نمایش را برای شما فراهم می کند.

برای استفاده از big blue button، نیازی نیست نرم افزار خاصی بر روی رایانه یا موبایل خود نصب کنید. فقط کافیست مرورگر را باز کنید و وارد کلاس آنلاین شوید.

.

تاریخچه و ویژگی های BigBlueButton

مقایسه نرم افزار های بیگ بلو باتن و ادوب کانکت

نوشته معرفی بیگ بلو باتن (BBB) اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی ایده. پدیدار شد.


ادامه مطلب »اسفند
۱۱
ISO 10015 : 2019
ارسال شده توسط hkh در ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۱۴ بعد از ظهر

ویرایش جدید ایزو 10015 که در دسامبر 2019 منتشر شده، خطوط راهنمایی را برای ایجاد، پیاده سازی، نگهداری و بهبود سیستم هایی برای “مدیریت شایستگی” و “توسعه کارکنان” به منظور تاثیرگذاری مثبت بر بروندادهای مرتبط با انطباق محصولات، خدمات، نیازها و انتظارات طرف های ذینفع مرتبط با سازمان، ارائه می دهد. خطوط راهنمای ISO 10015:2019 برای تمام سازمان ها صرف نظر از نوع یا اندازه آنها کاربرد دارد. ویرایش جدید ایزو 10015 به نیازمندی های مربوط به خانواده استانداردهای ایزو 9000 یا سایر استانداردها اضافه نشده، این استانداردها را تغییر نداده و یا اصلاح نمی نماید. مهمترین تغییر در ویرایش سال 2019 نسبت به ویرایش قدیمی (1999)،جایگزین شدن مفهوم “شایستگی” (Competence) به جای عبارت “آموزش” (Training) است. خطوط راهنمای ISO 10015:2019 قابلیت صدور گواهی رسمی و تحت اعتبار (اکردیته) را ندارد، زیرا به عنوان یک استاندارد منتشر نشده است. خطوط راهنمای ویرایش جدید ایزو 10015 ، فقط برای سیستم داخلی مدیریت شایستگی منابع انسانی و کارکنان سازمان ها کاربرد داشته و معیارها یا راهنمایی هایی را برای سازمان هایی که خدمات آموزشی ارائه می دهند، بیان نمی نماید.

این سند توسط کمیته فنی ISO / TC 176 ، مدیریت کیفیت و تضمین کیفیت ، Subcommittee SC 3 ، فناوری های پشتیبانی با همکاری کمیته فنی ISO / TC 260 ، مدیریت منابع انسانی تهیه شده است. این نسخه دوم نسخه اول را که از نظر فنی اصلاح شده است ، لغو و جایگزین می کند. تغییرات اصلی در مقایسه با نسخه قبلی به شرح زیر است:

الف) جهت هماهنگی بیشتر با خانواده ISO 9000 این سند بازسازی شده است.

ب) به منظور پشتیبانی از سازمانی كه نیازهای شایستگی خود را در فواصل زمانی برنامه ریزی شده تعیین كند، به روز شده است.

ج) مدیریت صلاحیت بیشتر روشن شده است.

هر گونه بازخورد یا سوالی درباره این سند باید به بدنه استاندارد ملی هدایت شود.

مردم برای سازمان ها ضروری هستند. عملکرد سازمانی به نحوه استفاده از شایستگی های افراد در محل کار بستگی دارد. مدیریت شایستگی و توسعه افراد در سطح سازمانی، تیمی، گروهی و فردی برای موفقیت سازمان ها ضروری است. مدیریت شایستگی و توسعه افراد کاملاً واضح با یکدیگر ارتباط دارند. توسعه مردم، بخشی از مدیریت صلاحیت است و افراد صالح به توسعه نیاز دارند. این دو سازه با هم مرتبط هستند و از بسیاری جهات جدا نشدنی هستند. به کارگیری فرآیندهای برنامه ریزی شده و منظم برای مدیریت صلاحیت و توسعه افراد، کمک شایانی به سازمان ها می کند تا بتوانند توانایی های خود را بهبود بخشند، مسیر استراتژیک خود را برآورده و به نتایج مورد نظر برسند. مدیریت شایستگی در ارتقاء توانایی های سازمان در ایجاد و ارائه ارزش از اهمیت بسزایی برخوردار است. اصول مدیریت کیفیت زیر بنای استانداردهای خانواده ایزو 9000 (که استانداردهای خانواده ایزو 10001 تا ایزو 10019 بخشی را تشکیل می دهد) بر اهمیت افراد شایسته و فرهنگی که رشد و پیشرفت بیشتری را تأکید می کند، تأکید می کند. این سند راهنمایی هایی را برای کمک به سازمان ها و کارکنان آنها در هنگام پرداختن به موضوعات مربوط به مدیریت شایستگی و توسعه افراد ارائه می دهد. این ممکن است در هر زمان که راهنمایی لازم باشد برای تفسیر منابع به افراد صالح / توسعه یافته در خانواده ISO 9000 از سیستم های مدیریت کیفیت، یا هر استاندارد دیگر از سیستم های مدیریتی، به عنوان مثال مدیریت ریسک، مدیریت محیط زیست، مورد استفاده قرار گیرد.

فرآیندی برای مدیریت صلاحیت و توسعه افراد

اصول اصلی و متمایز  این ایزو

بند 4. مدیریت شایستگی

بند 1.4. کلیات

بند 2.4. تعیین نیازهای شایستگی

بند 3.4. ارزیابی شایستگی جاری و نیازهای توسعه

بند 5. مدیریت شایستگی و توسعه کارکنان

بند 1.5. کلیات

بند 2.5. برنامه ریزی

بند 3.5. ساختار برنامه

بند 4.5. اقدامات واکنشی

بند 5.5. نقش ها و مسئولیت ها

بند 6.5. ارزیابی تاثیر یک مدیریت شایستگی و برنامه توسعه کارکنان

بند 7.5. تعیین نمودن نیازهای شایستگی و توسعه ای کارکنان برای آینده

تالیف توسط دکتر محمدرضا مهدوی

نوشته ISO 10015 : 2019 اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی. پدیدار شد.


ادامه مطلب »بهمن
۳۰
مدیریت مبتنی بر هدف MBO
ارسال شده توسط hkh در ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ۱۱:۵۸ قبل از ظهر

MBO مخفف عبارت Management by Objectives به معنای مدیریت مبتنی بر هدف می باشد. مدیریت مبتنی بر هدف روشی برای افزایش مشارکت و درگیر ساختن کارکنان است که در آن مدیر به اتفاق کارکنان اهداف را برای یک دوره زمانی مشخص تعیین نموده، ثبت و نظارت مینمایند. اهداف و برنامه های سازمان از بالا به پایین سازمان جریان یافته و در قالب اهداف فردی برای کارکنان بازتعریف میشوند. این تکنیک ابتدا توسط پیتر دراکر در دهه 60 میلادی معرفی شد و گسترش پیدا کرد. مفهوم زیربنایی این روش “برنامه ریزی” است . به این معنی که سازمان و اعضای آن تنها به واکنش به وقایع و رخدادها اکتفا نخواهند کرد بلکه باید پیشگام باشند.MBO  مستلزم آن است که کارکنان اهداف فردی قابل اندازه گیری را براساس اهداف سازمانی تدوین نمایند.

مدیریت بر مبنای هدف یک فعالیت مدیریت شده است که به وسیله آن همه اهداف فردی در راستای اهداف سازمانی قرار میگیرند. مانند پازلی که اهداف تک تک افراد آن را کامل نموده و هدف کل سازمان را شکل میدهد. اهداف به صورت سالانه نوشته شده و به منظور بررسی میزان پیشرفت به طور مرتب بررسی میشوند و میزان پاداش ها براساس میزان دسترسی به پیشرفت تعیین میشود.

فواید مدیریت مبتنی بر هدف

علاوه بر این‌ حقیقت که هدف محوریِ مدیریت، انگیزه‌‌ی کارکنان را افزایش می‌دهد فواید مشخص دیگری برای مدیریت بر مبنای هدف وجود دارد:

۱. مدیریت را بهبود می‌دهد

نمی‌توان بدون برنامه‌ریزی اهداف را تعیین کرد. و برنامه‌ریزیِ نتیجه‌محور تنها روشی است که عاقلانه به نظر می‌رسد. مدیریت مبتنی بر هدف مدیران را مجبور می‌کند به جای برنامه‌ریزی صرفا برای کارها یا فعالیت‌ها، برای رسیدن به نتیجه برنامه‌‌ریزی کنند. همچنین برای اینکه اهداف مبتنی بر واقعیت باشند،‌ لازمه‌ی مدیریت بر مبنای هدف این است که مدیران به راه‌های دستیابی به نتایج، منابع و مساعدتِ مورد نیاز، فکر کنند.

۲. کارکنان را به تعهد فردی تشویق می‌کند

مدیریت بر مبنای هدف، کارکنان را تشویق می‌کند تا به اهداف‌شان متعهد شوند زیرا در مقابل‌شان اهدافی وجود دارد که به وضوح تعریف شده‌اند. همچنین این موضوع که کارکنان در اغلب موارد برای تعیین اهداف مشارکت می‌کنند تعهد آنها را در محل کار بالا می‌برد. در حقیقت، مردم زمانی که سرنوشت خود را به دست بگیرند مشتاقانه عمل می‌کنند.

۳. به شفافیت سازمان کمک می‌کند

مدیریت مبتنی بر هدف مدیریت را به شفاف‌سازی نقش‌های سازمانی و ساختارها وادار می‌کند. تا جای ممکن، پست‌های سازمانی بر اساس نتایج اساسی که از دارندگان آن پست‌ها انتظار می‌رود تعیین می‌شوند. همچنین، شرکت‌هایی که مدیریت بر مبنای هدف را برای اولین بار به کار ببرند می‌توانند به آسانی کاستی‌های سازمان‌شان را پیدا کنند و برای جبران آن اقدامات ضروری را انجام بدهند.

۴. ابزاری برای کنترل سازمان و ارزیابی اصولی است

مدیریت بر مبنای هدف ابزاری است که کنترل سازمانی را یکپارچه می‌کند و کمک می‌کند ارزیابی عملکرد به صورتی اصولی‌تر انجام شود.

۵. کنترل مؤثر را گسترش می‌دهد

هیچ انگیزه‌ای برای خودکنترلی بهتر و هیچ راهی برای دانستن معیارها مناسب‌تر از داشتن مجموعه اهداف واضح نیست. زمانی که هر یک از کارکنان و همه‌ی آنها می‌دانند که باید به چه هدفی برسند، کنترل را به فرایندی بسیار آسان و خودکار تبدیل می‌کند.

۶. بهره‌ وری را افزایش می‌دهد

در مدیریت مبتنی بر هدف تیم مدیریت روی وظیفه‌ی مهمِ کاهش هزینه‌ها متمرکز می‌شود، بنابراین بهره‌ وری افزایش می‌یابد.

۷. به زیردستان انگیزه می‌دهد

انگیزه‌ی کارمندان رده‌‌های پایین سازمان را افزایش می‌دهد.

۸. رضایت شخصی

از طریق مشارکت افراد در تعیین اهداف و سنجش منطقی عملکرد، فرصت عالی‌تری برای مدیران در جهت رضایت شخصی فراهم می‌شود.

۹. ضعف‌ها و مشکلات را مشخص می‌کند

مدیریت مبتنی بر هدف به دلیل اینکه ساختار سازمانی و ارتباطی را بهبود می‌بخشد ضعف‌ها و مشکلات را مشخص می‌کند.

منبع: chetormodirpedia

نوشته مدیریت مبتنی بر هدف MBO اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی. پدیدار شد.


ادامه مطلب »