پرتال مشتریان ایده
 شاخه های اخبار
(26)اخبار ایده (3)آزمون (2)یادگیری الکترونیکی (69)مقاله (2)مفاهیم و اصطلاحات (4)مدیریت عملکرد (4)مدیریت آموزش (27)منابع انسانی (1)WFH (2)دور کاری (1)اخلاق حرفه ای (1)مدل گانیه (1)يادگيری اثربخش (1)دلبستگی شغلی (1)دکتر سعید سپهری (1)کتاب استاندارد بین المللی (1)simple wikipedia (1)wikipedia (1)ویکی پدیا (1)ویکی پدیا ساده (1)پسا کرونا (1)کرونا (1)یادگیری مادام العمر (1)LMS (1)سامانه یادگیری الکترونیکی (1)رفتار حرفه‌ ای (1)رفتار حرفه‌ ای در کار (1)اعتیاد به کار (1)انزوا در زمان دور کاری (1)ایده (1)دانش بنیان (1)یادگیری خودگام (1)ROI (1)معرفی کتاب (1)شناسه یکتای پشتیبانی (3)Adobe Connect (2)اپ ایده (1)اپلیکشن موبایل ایده (1)شهروندی دیجیتال (1)مدیریت استخدام (1)جلسات بازخور (2)عادت‌های موفقیت (8)یادگیری (16)آموزش (3)BIGBLUEBUTTON (1)سازندگی (1)سازنده گرایی (2)آزمون الکترونیکی (1)طراحی آزمون (1)جلسات بازخورد (2)فناوری (1)بیگ بلو باتن (1)Flash (1)فلش (6)آموزش الکترونیکی (1)اصلاح قانون چک (1)تحول چک (2)تغییر قرن (1)سال 1400 (1)Virtual Reality (3)واقعیت مجازی (2)یادگیری ترکیبی (1)یادگیری تلفیقی (2)تغذیه سالم (2)SMART (1)اهداف SMART (1)مدل های شایستگی کارکنان (1)Blockchain (1)بلاک چین (1)Portfolio (1)پورتفولیو (1)توانمندسازی کارکنان (1)خلق توانمندی (1)مدیر منابع انسانی (1)ویژگی‌های مدیر منابع انسانی (1)هدایت گر خوب (1)My Idea (1)Blended Learning (1)بازاریابی خدمات بانکی (3)تکنولوژی (1)Virtual Realit (1)Micro-learning (1)میکرولرنینگ (1)1400 (1)ادوب کانکت ۱۱ (1)هدایتگر خوب (1)اشتباه رایج مدیران (1)بدفهمی نیروهای منابع انسانی (1)اشتباهات همکاران تازه کار (1)VR (1)بانکداری اسلامی (1)دوره الکترونیکی (1)mentoring (2)منتورینگ (1)موسسه عالی آموزش بانکداری ایران (1)نرم افزار پرتال مراکز آموزش (1)کانال یوتیوب ایده (1)ریسک سازمانی (1)آموزش آنلاین (1)نرم افزار مدیریت آموزش (1)CIRO (1)ارزشیابی آموزش (2)ارزیابی امنیتی محصول (1)بودجه بندی (1)بودجه ریزی (2)اثر بخشی آموزش (1)Journal Clubs (1)ژورنال کلاب (1)آموزش کارکنان (3)ایزو 10015:2019 (1)کوچینگ سازمانی (1)ریسک (1)ریسک عدم سرمایه گذاری در آموزش (1)آموزش اعضای هیات مدیره (1)افتا (1)مرکز مدیریت راهبردی افتا (1)جدول تقسیم کار (1)جریان کار (1)افزایش بهره وری (1)boot camp (1)بوت کمپ
RSS Feed
اخبار
تیر
۰۷
بوت کمپ (boot camp)
ارسال شده توسط hkh در ۰۷ تیر ۱۴۰۱ ۰۳:۲۰ بعد از ظهر

بوت کمپ چیست؟

بوت کمپ در گذشته به معنای یک کمپ نظامی آموزشی بود که برای استخدام نیروهای جوان، با استعداد و پرتلاش برای استخدام انجام می شد بوت کمپ های نظامی، کمپ هایی هستند که زمان برگزاری این بوت کمپ ها مراحل بسیار خشن و سرعتی می باشد. در پایان این دوره های نظامی افراد برتر بصورت تضمینی استخدام می شوند. امروزه بوت کمپ ها معانی متفاوتی به خود گرفته اند. آن ها با اهداف آموزشی و پرورش ویژگی ها و تخصص ها به پا می شود. بوت کمپ ها یک ویژگی بخصوص و برتری خاصی دارند و آن هم پروژه محور بودن آن است. شما با کار بر روی پروژه ها می توانید رزومه خوبی برای خود درست کنید و همچنین در یک تجربه واقعی و عملی قرار گرفته اید و خود را محک می زنید. بوت کمپ در واقع یک دوره آموزشی فشرده و هدفمند، برای پرورش افراد با استعداد و علاقه‌مند است.

تاریخچه بوت کمپ

همانطور که گفته شد بوت کمپ در ابتدا در فعالیت های نظامی استفاده می شد. اولین بوت کمپ در سال ۱۸۸۸ توسط ارتش آمریکا در جهت توسعه مهارت های فردی افراد مثل رژیم غدایی و تناسب اندام برگزار شد. این بوت کمپ ها، کمپ های آموزشی بصورت فشرده و با درجه سختی بالا بود که برای متخصص شدن افراد در حوزه های بخصوصی طرح ریزی شد.

بوت کمپ با کارآموزی چه تفاوتی دارد؟

کارآموزی و بوت کمپ هر دو مزیت‌های خاص خود را دارند. کارآموز یک شرکت معمولا بخشی از کارهای یک شرکت را بر عهده می‌گیرد و در حین کار، آموزش‌های لازم برای انجام هر چه بهتر وظیفه خود را می‌بیند. بنابراین ویژه کار در همان شرکت تعلیم می‌بیند و شاید اگر زمانی قصد ترک آن مجموعه را داشته باشد، موقعیت‌های شغلی کمی با توانایی‌های او سازگار باشد. این در حالی است که در بوت کمپ، یک پروژه خاص و معین بصورت شخصی و یا گروهی در پایان دوره به نتیجه خواهد رسید. یعنی تمامی مراحل و پیچ و خم‌های آن پروژه با هم فکری و برنامه‌ریزی گروه و یا خود شخص پشت سرگذاشته می‌شود. این موضوع باعث می‌شود فرد توانایی حل مسئله را تجربه کند و بتواند در شرکت‌های بیشتری شانس استخدام داشته باشد.

در جواب این سوال که بوت کمپ بهتر است یا کارآموزی؟ پاسخی یکتا و مشخص وجود ندارد و بسته به شخصیت و علاقه فرد تصمیم‌گیری متفاوت خواهد بود. برای کسی که دوست دارد، تمام تمرکز و حواس خود را روی یک کار و مسئله بگذارد و علاقه‌مند به تغییر محل کار خود نیست، احتمالا کارآموزی مفیدتر باشد اما کسی که برایش ثبات در یک موقعیت شغلی و تمرکز روی یک فعالیت خاص سخت باشد، تجربه بوت کمپ می‌تواند فواید بیشتری داشته باشد. اگر ما شناخت کافی از شخصیت و توانایی‌های خود داشته باشیم، بدون شک می‌توانیم در بزنگاه‌ها انتخاب درستی بگیریم.

تفاوت در دوره‌های آموزشی مختلف با بوت کمپ چیست؟

بوت کمپ‌ها، دوره‌های آموزشی فشرده، گروهی و کاملاً عملی هستند. به عبارت دیگر، شما در دوره‌های آموزشی مختلف، هدفتان افزایش دانش یا مهارت در یک زمینه‌ی به‌خصوص خواهد بود. این در حالی است که بوت کمپ‌ها به منظور افزایش مهارت و عمل(شایستگی) در یک حوزه‌ی کاری برگزار می‌شود. بنابراین مهم‌ترین تفاوت بوت کمپ‌ها را با سایر دوره‌های آموزشی، می‌توان در هدف نهایی آن‌ها دانست.

تفاوت دیگری که در بوت کمپ‌ها با سایر دوره‌های آموزشی به چشم می‌خورد، زمان فشرده و کوتاه آن است. بوت کمپ‌ها برخلاف کارآموزی‌ها و شیوه‌های دیگر آموزشی، شما را برای بازار کار شغلی گسترده‌تری آماده می‌کنند.

مزایای بوت کمپ نسبت به سایر راه های آموزشی

 • تقویت روحیه کار تیمی و افزایش یادگیری
 • صرفه جویی در زمان و نقد و بررسی عملکرد فرد
 • تجربه بیشتر
 • نظم و هماهنگی
 • اشتراک اهداف افراد شرکت کننده
 • یافتن دوست و همکار
۴.۷/۵ - (۷ امتیاز)

نوشته بوت کمپ (boot camp) اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی. پدیدار شد.


ادامه مطلب »اردیبهشت
۲۱
بررسی ساده ۲ روش برآورد نیروی کار در محیط های سازمانی
ارسال شده توسط hkh در ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰۴:۴۱ بعد از ظهر

کارسنجی (جدول کار)

جدول تقسیم کار جدولی است که نشان می دهد کارکنان سازمان در یک مدت معین (مثلا یک هفته)چه کارهایی را انجام می دهند و چه مقدار زمان را صرف انجام این کارها می کنند. به این ترتیب با استفاده از جدول تقسیم کار می توان مشخص کرد که چه کارها و فعالیت هایی در یک مدت معین انجام می شود. چه اشخاصی این کارها را انجام می دهند و هر یک از کارکنان سازمان چند ساعت از وقت خود را صرف انجام یک کار می کنند.

موارد استفاده از جدول تقسیم کار

 1. برای تقسیم درست و منطقی کار بین کارکنان سازمان
 2. به منظور استفاده صحیح از تخصص و مهارت هر یک از کارکنان به طوریکه به هریک ازآنان کاری در حد تخصصش محول شود
 3. برای تعیین تعداد افراد مورد نیاز برای انجام یک کار یا یک سازمان
 4. به منظور جلوگیری از کندی کار و ایجاد سهولت در انجام امور
 5. برای تعیین میان کارایی و سنجش کارکنان

 مزایای جدول تقسیم کار

 • کسب اطلاع ازحجم واقعی کار و نحوه توزیع آن در بین پست های سازمان
 • شناخت محل های تراکم کار از یک سو و تراکم نیروهای انسانی از سوی دیگر
 • آگاهی از تکرار و تداخل وظایف
 • آگاهی از نحوه اختصاص وقت به هر یک از وظایف
 • آگاهی از نحوه تطبیق ونوع و ماهیت وظیفه با تخصص کارکنان
 • کسب اطلاع از اوقات اضافی کارکنان
 • آگاهی از تعداد واقعی نیروی انسانی مورد نیاز
 • ارزشیابی کارکنان و به دست آوردن مبنایی برای تعیین حقوق و مزایای آنها

محدودیت های جدول تقسیم کار

 • احتمال واقعی نبودن اطلاعات دریافتی از کارکنان
 • مشکل تعیین زمان واقعی برای برخی از وظایف

 مراحل تهیه و تنظیم جدول تقسیم کار

 1. انتخاب واحد بررسی
 2. تهیه فهرست وظایف کارکنان
 3. تهیه فهرست فعالیت ها
 4. تهیه جدول تقسیم کار برای وضع موجود
 5. تجزیه و تحلیل جدول تقسیم کار وضع موجود و کشف نقایص آن
 6. تهیه جدول تقسیم کار پیشنهادی
 • آیا کلیه فعالیت های که در این واحد انجام می شود به این واحد تعلق داره؟
 • کدام یک از فعالیت ها بیشترین وقت را به خود اختصاص می دهند و آیا لازم است این مقدار زمان صرف آنها شود؟
 • چه مقدار وقت صرف کارهای غیر ضروری مشود ؟ منظور از کار غیر ضروری کاری است که در تامین اهداف سازمان اثری ندارد مثل شرکت در بعضی جلسات
 • آیا از تخصص و مهارت کارکنان به نحو مطلوب استفاده می شود؟
 • آیا حجم کار تقسیم شده متناسب است؟
 • آیا وظایف ارجاعی به کارکنان به هم مرتبط است؟
 • آیا تقسیم بندی وظایف(جزء کردن وظیفه ها) خوب انجام شده؟
 • آیادر تقسیم وظایف روحیه و علاقه افراد لحاظ شده؟
 • آیا در تعیین افرادی که با هم ارتباط کاری دارند به وجود علاقه مشترک و تشابه شخصیتی توجه شده ؟
 • آیا در انجام وظایف تداخل و تکرار وجود دارد؟

نمودار جریان کار

نمودارجریان کار جدولی است که با استفاده از علایم ویزه مراحل مختلفی را که برای انجام یک کار یا فعالیت از ابتدا تا انتها انجام می شود بیان می کند همچنین زمان و مسافت هریک از مراحل را نشان می دهد. با کمک نمودار جریان کار می توان علل به وجود آورنده مشکل را روی صفحه به آسانی جستجو و پیدا کرد و با آزمایش های مکرر تغییر دادن تقدم و تاخر مراحل کار و نیز ایجاده سایر تغییرات لازم مناسب ترین شکل جریان کار راکشف کرد.

 موارد استفاده از نمودار جریان کار

 • بررسی تعداد افراد مورد نیاز برای برای اشتغال در سازمان و تعدیل نیروی انسانی
 • بررسی علل مواجهه سازمان با افزایش حجم کار در برخی از مواقع
 • بررسی دلایل ایجاد وقفه در برخی از مراحل کار و ایجاد تراکم بیهوده در مراحل دیگر
 • ساده سازی و کاهش پیچیدگی های کارهای تخصصی
 • بررسی علل بروز خستگی بیش از حد کارکنان
 • بررسی دلایل پایین بودن کارایی ماشین ها و ابزارآلات و کاهش مرغوبیت کالاهای تولیدی
 • بررسی علل افزایش غیر عادی هزینه ها و افزایش بیش از حد معمول تعداد نیروی انسانی سازمان ها

انواع نمودار جریان کار

 1. نمودار جریان کار عمودی(یک ستونه)
 2. نمودار جریان کار افقی (چند ستونه)

سئوالات مطرح در تجزیه و تحلیل نمودار جریان کاروضع موجود

 • در این مرحله چه کاری انجام می شود ؟
 • چرا این مرحله از کارانجام می شود ؟
 • چرا این مرحله از کار توسط این شخص انجام می شود ؟
 • چرا این مرحله از کار در این موقع انجام می شود؟ (تقدم و تاخر)
 • چرا این مرحله از کار در این محل انجام می شود ؟

Rate this post

نوشته بررسی ساده ۲ روش برآورد نیروی کار در محیط های سازمانی اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی. پدیدار شد.


ادامه مطلب »فروردین
۱۶
ایده هایی کارآمد برای آموزش کارمندان در حین کار
ارسال شده توسط hkh در ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ ۱۲:۱۸ بعد از ظهر

چگونه می توان آموزش شغلی موثری را برای کارمندان ارائه داد؟

برای آموزش کارکنان در سازمان روش‌های مختلفی وجود دارد، ممکن است بر اساس هدف آموزش در سازمانتان، تصمیم بگیرید کارکنان را در حین وظیفه آموزش دهید، کلاس ‏های حضوری برگزار کنید، از آموزش الکترونیکی بهره بگیرید، با استفاده از منتورینگ به توسعه افراد کمک کنید و … بهترین آموزش شغلی برای کارمندان در محل کار رخ میدهد، چون شما می توانید آموزش های حین کار را مطابق با نیازها، هنجارها و فرهنگ محل کار خود ایجاد کنید و به کارکنان ارائه دهید.

در اینجا به چند مورد راه حل برای ارائه آموزش در حین کار و توسعه قابل توجه کارکنان میپردازیم:

منتورینگ

منتورینگ شکل قدرتمندی از آموزش شغلی است و می‌تواند تجربه، مهارت و خرد را از منتور به کارمند انتقال دهد تا توسعه و رشد کارکنان را افزایش دهد. در این شیوه، در سازمان منتور، فرد را در یافتن بینش وسیع‌تر نسبت به مسیر شغلی یاری می‌رساند و همچنین دانش و مهارت‌های لازم برای رشد شغلی را در اختیار وی قرار می‌دهد.

ارائه آموزش دوره ای داخلی از منابع داخلی یا خارجی

برای توسعه کارکنان، آموزش داخلی روشی موثر برای ارائه آموزش و ایجاد تیم در یک زمان است. که میتواند توسط یک مدرس خارجی، یک مدیر داخلی یا کارمند منابع انسانی انجام گیرد.

این جلسات کوتاه، به صورت داخلی و به طور منظم ارائه می‌شود، به شما امکان می‌دهد که اهداف، فرهنگ و هنجارهای محل کار به کارکنان آموزش داده شود. این جلسات آموزشی شغلی به کارمندان کمک می کند تا با شرکت در مباحث بهبود، رشد و تغییر ایجاد کنند.

ترفیع شغلی

ترفیع یک شکل قدرتمند از آموزش شغلی است. ترفیع میتواند یک کارمند را به سمت رشد سوق دهد یا غرق کند. با راهنمایی درست و مناسب، ترفیع یک شکل مثبت از توسعه کارکنان است.

انتقال کارمند به بخش های دیگر

انتقال، رویکردی برای توسعه کارکنان است که به کارکنان کمک می کند مسیر شغلی برای آنان ایجاد شود. انتقال باعث به وجود آمدن تجربه در سایر زمینه های شغلی یک کارمند می شود و افق دید کارمند را گسترش می دهد و او را قادر می سازد تا تجربه گسترده تری در کسب و کار به دست آورد.

thebalancecareers

Rate this post

نوشته ایده هایی کارآمد برای آموزش کارمندان در حین کار اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی. پدیدار شد.


ادامه مطلب »