پرتال مشتریان ایده
RSS Feed
اخبار
دی
۱۵
چک لیستی ضروری برای جلسات بازخورد
ارسال شده توسط hkh در ۱۵ دی ۱۳۹۹ ۰۲:۲۴ بعد از ظهر

جلسات بازخورد یکی از ناجورترین جلسه هایی است که مدیران و اعضای تیم مجبور به حضور در آن هستند. انجام این جلسه بدون آمادگی ممکن است به نتایج فاجعه باری منجر شود. لذا ایجاد یک ساختار و پیروی از قوانین مشخصی می تواند برای هدایت این جلسات توسط مدیران راهگشا باشد.

نحوه برگزاری یک جلسه بازخورد موثر:

قبل از جلسات بازخورد

هدف از این بازخورد را تعیین کنید
آیا در حال بررسی عملکرد هفتگی / ماهانه / فصلی هستید؟
آیا ضرب العجل یا پایان مهلت اجرای پروژه یا کار فرا رسیده و می خواهید عملکرد را مرور کنید؟
آیا پیشرفت پروژه یا وظیفه مطابق با انتظار نیست و می خواهید دلیل آن را بدانید؟
اطلاعات کافی و کامل از موضوعات مربوطه داشته باشید
گزارش کاملی از کار انجام شده در مدت زمان مشخص را دریافت کنید
نظر سایر هم تیمی ها را در مورد عملکرد آن کارمند خاص جمع کنید
از مشاهدات سرپرست تیم مطلع شوید
با دید و ذهن باز جلسه را برگزار کنید
تمام تعصبات روانشناختی را که بر بررسی عملکرد تأثیر می گذارند کنار بگذارید
هنگام قضاوت در مورد عملکرد فعلی ، عملکرد قبلی را در نظر نگیرید
تحت تأثیر نظر سایر هم تیمی ها قرار نگیرید
محیطی بی طرف برای ارایه بازخورد ایجاد کنید
صرف نظر از بازخورد منفی یا مثبت ، آن را خصوصی نگه دارید
اطمینان حاصل کنید که کارمند تحت فشار مواخذه قرار نگیرد

 

در طول جلسات بازخورد

درباره عملکرد وی از او پیشنهاد و نظر بخواهید

به عنوان مثال ممکن است در مورد کارمندی این تصور را داشته باشید که وی برای انجام کارهای ساده هم کند است. از طرف دیگر او ممکن است دو بار همه چیز را بررسی کند تا مطمئن شود خطایی وجود ندارد. بستگی به این دارد که عملکرد را از کدام منظر قضاوت کنید.

پیشنهادات و مشاهدات خود را در مورد عملکرد وی به اشتراک بگذارید

در مثال فوق ممکن است کارمند برخلاف نظر شما از عملکرد خود راضی باشد. باید به وی نشان دهید چگونه بهره وری تیم به توانایی هر عضو در پایبندی به ضرب الاجل بستگی دارد.

روی عملکرد فرد تمرکز کنید نه خصوصیات شخصی

به حس و تاثیری که در برخوردهای اولیه از فردی گرفته اید کفایت نکنید. اجازه دهید عملکرد او به جای خصوصیات اخلافی او صحبت کند. بعداً ممکن است بدون تأثیر بر عملکرد وی پیشنهاداتی برای بهبود جنبه های شخصیتی او ارایه دهید.

از تاثیر آموزش بر بهبود عملکرد غافل نشوید

از آنها سوال کنید که آیا برای تسلط بر مهارت های خاصی که می تواند عملکرد آنها را افزایش دهد ، به آموزش نیاز دارند؟ اگر مطمئن نیستند یا نمی توانند فواید آن را درک کنند، به آنها نشان دهید که چگونه می توانند از چنین فرصتی برای صعود به نردبان موفقیت استفاده کنند.

از کارمندان بپرسید چطور میتوانید به بهبود عملکرد آنها کمک کنید

آنها ممکن است هنگام درخواست کمک از شما احساس ترس کنند. ابتکار عمل را به دست بگیرید و از آنها بپرسید که چگونه می توانید به افزایش بهره وری بیشتر کمک کنید. راهنمایی های لازم را به آنها بدهید و کمک کنید موانع بازدارنده برای دستیابی به تمام توانشان برطرف شود.

 

بعد از جلسات بازخورد

نظرات خود را جمع بندی کنید

کل بازخوردی را که داده اید و همچنین دریافت کرده اید خلاصه و جمع بندی کنید. به او بگویید که هر آنچه در مورد آن بحث شده است مورد توجه شما بوده و هر دو طرف باید تلاش کنند تا عملکرد بهتری داشته باشند.

یک برنامه عملیاتی ایجاد کنید

بازخورد فقط زمانی می تواند مفید باشد که شما یک برنامه عملیاتی برای رسیدگی به موضوعات داشته باشید. این طرح را با جزئیات ارائه کنید تا فرد در مورد کارهایی که باید در یک زمان خاص انجام شود و هدف نهایی از انجام آن فعالیت شفافیت کامل داشته باشید.

بعد از مدت کوتاهی پیگیری کنید

در فواصل تعیین شده، پیگیری کنید تا ببینید که تاکنون چگونه پیشرفت کرده اند و آیا از برنامه عملیاتی انحرافی وجود دارد و در این صورت، اقدامات اصلاحی در پیش بگیرید.

برای بازخورد خود، بازخورد درخواست کنید!

ارائه بازخورد نسبتاً آسان است زیرا بیشتر ما مدام این کار را انجام می دهیم. اما برای فهمیدن اینکه آیا واقعاً مفید است یا نه ، مستقیماً از گیرنده بازخورد بپرسید که آیا همه اینها منطقی است و آیا او اصلاً معتقد است که این کار برای او مفید خواهد بود؟

نوشته چک لیستی ضروری برای جلسات بازخورد اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی ایده. پدیدار شد.


ادامه مطلب »آذر
۱۵
نظریه یادگیری سازنده گرایی یا سازندگی :
ارسال شده توسط hkh در ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ۰۳:۰۱ بعد از ظهر

سازندگی یا سازنده گرایی ، ریشه در اندیشه های علمی و فلسفی دانشمندانی همچون پیاژه، ویگوتسکی، روانشناسان گشتالتی، برونر و به ویژه جان دیوئی دارد، که بر نقش فعال یادگیرنده در درک و فهم و ساختن دانش و علم تاکید کرده اند. سانتراک برای سازنده گرایی این تعریف را عنوان نموده است: یادگیری است که بر فعال بودن یادگیرنده در ساختن دانش و فهم آن تاکید می کند.

اصول و مولفه های ساختن گرایی

هنگامی که صحبت از ساختن گرایی به میان می آید در واقع لازمه آن پذیرفتن سه پیش فرض است:

 1. ادراک در تعامل ما با محیط شکل می گیرد و نمی توانیم درمورد چیزی که یادگرفته شده جدا از این که چگونه یادگرفته شده است صحبت کرد.
 2. تعارض شناختی محرکی برای یادگیری می باشد.
 3. دانش در بستر اجتماعی شکل می گیرد.

مبانی روش سازنده گرایی:

 • مبتنی بر نظریه های شناختی یادگیری است .
 • یادگیری فرایند ساخت دانش است .
 • یادگیری به عنوان یک فرایند تلقی می شود.
 • فرایند یادگیری و توسعه تفکر اهمیت دارد .
 • خود فراگیر دانش را می سازند و مدرس تسهیل کننده ی این فرایند است .
 • درس ها مبتنی بر پاسخ ها و واکنش های یادگیرندگان توسعه داده می شود .
 • مدرسین از روش های توسعه ی فکر استفاده می کنند .
 • مدرس و فراگیر هردو با هم پیشرفت یادگیری را ارزشیابی می کنند .
 • پاسخ های یادگیرندگان به عنوان روش های دیگر تفکر پذیرفته می شود .
 • دیدگاه کل گرا از دانش بیشتر مورد تاکید است .

ویژگی های نظریه یادگیری سازنده گرایی:

  هیچ دانشی مطلق نیست؛ بلکه همه دانش ها ساختنی و نسبی اند. به جهت تایید این مطلب باید نوشت که در گذشته قواعد و اصول علمی زیادی وجود داشت که به با پیشرفت بشریت و علم تمام آن قوانین و اصول از درجه اعتبار ساقط گردید.

 یادگیری فقط در یک متن و یا در یک زمینه معین رخ نمی دهد. انسان برای یادگیری می تواند از تمام اماکن و موقعیت ها استفاده نماید و یادگیری نباید فقط در مدرسه، آزمایشگاه و … صورت بگیرد.

یادگیری معنادار از نظر سازنده گرایی:

خلق فعال ساختار دانش از تجارب شخصی خود. به بیان دیگر هر یک از یادگیرندگان بر اساس تجارب شخصی خود، یک تفسیر شخصی از جهان می سازد و بر این باور است که دانش یک شخص به شخص دیگر قابل انتقال نیست؛ زیرا دانش حاصل تفسیر شخصی از تجارب است که تحت تاثیر عوامل مختلف چون: سن، جنس، نژاد و قومیت می باشد.

بر اساس این نظریه، دانش در  فرایندی مستمر با  تجربه مستقیم ساخته می شود. و ذهن را مانند صافی ای که درونداد های جهان را از خود عبور می دهد تا به واقعیتی منحصر به فرد دست یابد، تلقی می کند. بنابراین ساختن گرایی برخلاف رفتارگرایی و شناخت گرایی دانش را مستقل از ذهن نمی داند و با وجودی که جهان خارج از ذهن را نفی نمی کند. ومعتقد است هر کدام از ما قواعد و الگوهای خاص خود را تولید می کنیم. فلسفه ی ساختن گرایی در فلسفه ی عمل گرایی دیویی ریشه دارد. اصول ساختن گرایی بر پایه ی آگاهی از یادگیری استوار است. وپیام اصلی آن این است که دانش به یادگیرندگان منتقل نمی شود بلکه یادگیرندگان دانش را خود برای خود می سازند. هدف نهایی ساختن گرایی، حمایت از یادگیرندگان است. تا در آنها مهارت حل مسئله، تفکرانتقادی، تجزیه وتحلیل، آفرینش وارزشیابی را تقویت کند. دیدگاه سازنده گرایی تغییر از انتقال دانش به وسیله ی مدرس به ساخت دانش توسط یادگیرندگان را پیشنهاد می دهد.

نوشته نظریه یادگیری سازنده گرایی یا سازندگی : اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی ایده. پدیدار شد.


ادامه مطلب »آذر
۰۹
BIGBLUEBUTTON
ارسال شده توسط hkh در ۰۹ آذر ۱۳۹۹ ۰۳:۵۲ بعد از ظهر

راه اندازی آموزش الکترونیکی و کلاس آنلاین برای آموزش از راه دور چند سالی هست که ترند روز آموزشی هست. وجود اینترنت، نرم افزارهای وب کنفرانس و دسترسی اکثر افراد به لپ تاپ و گوشی های هوشمند گسترش این روال رو خیلی بیشتر کرده. البته فقط حوزه آموزش به سراغ نرم افزار های وب کنفرانس نرفته و برای ارتباطات کاری، مشاوره و پزشکی و سایر موارد هم استفاده از این نرم افزارها بسیار کارآمد و محبوب است.

یکی از چالش‌هایی که در دوران کرونا با آن روبرو هستیم، برگزاری هرگونه کنفرانس، جلسه، کلاس و به طور کلی هرچیزی است که نیاز به جمع شدن عده‌ای در مکانی خاص دارد. در همین بازه زمانی کوتاه، انواع و اقسام نرم‌افزارها روانه بازار شد تا زیرساختی برای برگزاری این جلسات آنلاین فراهم شود. یک از نرم افزار هایی که در این بین توانست محبوبیتی کسب کند بیگ بلو باتن است.

بیگ بلو باتن نرم افزاری منبع باز (اوپن سورس) برای برگزاری جلسات و کنفرانس های آنلاین با هر موضوعی اعم از مصاحبه تا آموزش طراحی شده است و هدف یادگیری آنلاین را آسان می کند. استفاده از آن کاملاً آسان است اما شما باید آن را در سرور خود تنظیم کنید تا از آن به عنوان یک پلت فرم کامل یادگیری آنلاین استفاده کنید. این نرم افزار انگلیسی می باشد که می توان آن را فارسی سازی هم کرد. برای راه اندازی بیگ بلو باتن شما نیاز به حداقل یک سرور مجازی لینوکس دارید

دلیل نام گذاری این برنامه، وجود دکمه ای جادویی می باشد که با کمترین زمان و فرایندی می توان وارد جلسه یا کلاس آنلاین شد.

تاریخچه بیگ بلو باتن

در سال ۲۰۰۷٬ پروژه BigBlueButton در دانشگاه Carleton آغاز شد.

اولین نسخه توسط Richard Alam و تحت نظارت Tony Bailetti نوشته شده بود.

در سال ۲۰۰۹ Richard Alam ٬ Denis Zgonijanin و Fred Dixon کد BigBlueButton را در کد google آپلود کردند وNetwork Blindside را تشکیل دادند.

در سال ۲۰۱۰ توسعه دهنده های اصلی یک تخته سفید (white board) برای آپلود کردن ارائه اضافه کردند.

Jeremy Thomerson یک رابط برنامه نویسی کاربردی (API) اضافه کرد که نرم افزار BigBlueButton پس از آن بتواند با Sakai٬ WordPress٬ Moodle 1.9 ٬Moodle 2.0٬ Joomla٬Redmine٬Drupal٬Tiki Wiki CMS Groupware٬Foswiki و LAMS ادغام شود.

در سال ۲۰۱۱ توسعه دهندگان اصلی اعلام کردند که توانایی ضبط و پخش را به نرم افزار BigBlueButton اضافه کرده اند.

آخرین نسخه منتشر شده از نرم افزار BigBlueButton ٬ نسخه ۲.۲ است.

ارتباط با نرم افزار های یادگیری الکترونیکی

بیگ بلو باتن با تمام سیستم های اصلی مدیریت یادگیری الکترونیکی (LMS) ، از جمله Canvas ، Jenzabar، Moodle ، Sakai ،Schoology  و نرم افزار ایده  قابلیت ادغام داخلی و یکپارچه سازی دارد.

امکانات بیگ بلو باتن

عدم محدودیت دسترسی مکانی و زمانی

در هر زمان و مکانی تنها با داشتن اینترنت و موبایل یا کامپیوتر می توانید روی دکمه استثنایی بیگ بلو باتن    bigbluebutton فشارداده و کلاس خود را بالا بیاورید.

پشتیبانی از ایموجی ها

برای ارتباط سریع و راحت فراگیران با ارایه دهنده.

مکالمه صوتی

تمامی کاربران می توانند با کیفیت بالا مکالمه صوتی داشته باشند.

نظرسنجی

امکان ایجاد نظر سنجی میان کاربران

چت خصوصی و گروهی

امکان گفت و گو میان کاربران بصورت خصوصی و عمومی

اتاق فکر Breakout

امکان گروه بندی و ارسال تیم ها به اتاق فکر برای انجام کارهای گروهی

به اشتراک گذاری فایل های از نوع صوت و تصویر

این امکان برای کاربر وجود دارد که کیفیت و اندازه تصویر خود را بر حسب نیاز و کیفیت سرعت اینترت کاهش یا افزایش بدهد.

نوشتن مستقیم مطالب بر روی تخته

کاربر می تواند همزمان با ارائه محتوای مورد نظر خود، بر روی تخته تایپ نماید و نیز از موس و یا قلم نوری استفاده کند

امکان اشتراک و ارائه فایل

فایل ها می توانند به صورت پادکست، پی دی اف، پاورپوینت، تصویر و … باشند. ارایه دهنده می تواند در هر زمان فایل های مورد نظرخود را بر روی صفحه با سایر فراگیران به اشتراک بگذارد.

ضبط جلسات

کلیه کلاس ها و جلسات را می توانید ضبط کنید و بعدا دراختیار داشته باشید.

اشتراک صفحه نمایش

کاربر علاوه بر ارائه محتوای مد نظر خود از طریق آپلود فایل در بخش ارائه، می تواند صفحه نمایش خود را اشتراک بگذارد.

پرسش و پاسخ

در جلسات محیطی برای گفتگوی متنی به صورت عمومی و همچنین به صورت خصوصی وجود دارند که فراگیران می توانند سوالات خود را به صورت متنی با ارایه دهنده و یا با یکدیگر مطرح نمایند.

برگزاری کنفرانس ها در سطح ملی و بین المللی

سیستم وب کنفرانسbigbluebutton  امکان برگزاری وبینارهایی به صورت تعاملی یا یک طرفه را به شما یا سازمانتان با مهمان ها یا شرکای تجاری می دهد.

امکان برگزاری دوره ها یا جلسات آموزشی برای موسسات آموزشی یا واحد های آموزش سازمان ها

bigbluebutton به دانشگاه‌ها، مدارس، موسسات آموزشی و… این امکان را می‌دهد تا کلاس‌ها و دوره های آموزشی خود را با قابلیت‌های ویژه و امکانات پیشرفته اموزشی در محیط اینترنت برگزار کنند و مشکلات و موانع فیزیکی را برای اجرای دوره‌های آموزشی حذف کرده است.

رابط کاربری بر اساس HTML5

BigBlueButton در نسخه ۲.۲ از رابط کاربری HTML5 استفاده می کند که در دستگاه های تلفن همراه نیز اجرا می شود. (اندروید ۶ به بعد و IOS 12 به بعد)

پشتیبانی نرم افزار BIGBLUEBUTTON از تلفن همراه

این نرم افزار دارای قابلیت بهره برداری در سیستم تلفن همراه را دارد. رابط کاربری (UI) این نرم افزار به صورتی طراحی شده تا روی دستگاه تلفن همراه نیز اجرا شود، مانند دسک تاپ، هیچ برنامه موبایلی(اپلیکیشنی) برای بارگیری یا نصب وجود ندارد. بیگ بلو باتن در مرورگر تلفن همراه شما اجرا می شود.

این نرم افزار در سیستم عامل iOS نسخه ۱۲,۲+ و در سیستم عامل  Android نسخه ۶.۰+ قابل اجرا است.

برای پیوستن به یک جلسه، کافیست روی پیوند درون مرورگر یا برنامه تلفن همراه مانند My Idea کلیک می کنید و BigBlueButton در Safari Mobile (iOS) یا Google Chrome (Android) اجرا می شود.

تنها محدودیتی که در سیستم عامل های تلفن همراه وجود دارد این است که مرورگرها از اشتراک صفحه موبایل پشتیبانی نمی کنند، اگرچه می توانید اشتراک صفحه نمایش کاربر دیگری را مشاهده کرد.

جهت مقایسه نرم افزار بیگ بلو باتن با ادوب کانکت به این صفحه مراجعه کنید.

جهت تهیه کلاس مجازی و جلسات آنلاین کلیک کنید

نوشته BIGBLUEBUTTON اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی ایده. پدیدار شد.


ادامه مطلب »