پرتال مشتریان ایده
 شاخه های اخبار
(14)اخبار ایده (3)آزمون (2)یادگیری الکترونیکی (41)مقاله (2)مفاهیم و اصطلاحات (4)مدیریت عملکرد (4)مدیریت آموزش (12)منابع انسانی (1)WFH (2)دور کاری (1)اخلاق حرفه ای (1)مدل گانیه (1)يادگيری اثربخش (1)دلبستگی شغلی (1)دکتر سعید سپهری (1)کتاب استاندارد بین المللی (1)simple wikipedia (1)wikipedia (1)ویکی پدیا (1)ویکی پدیا ساده (1)پسا کرونا (1)کرونا (1)یادگیری مادام العمر (1)LMS (1)سامانه یادگیری الکترونیکی (1)رفتار حرفه‌ ای (1)رفتار حرفه‌ ای در کار (1)اعتیاد به کار (1)انزوا در زمان دور کاری (1)ایده (1)دانش بنیان (1)یادگیری خودگام (1)ROI (1)معرفی کتاب (1)شناسه یکتای پشتیبانی (2)Adobe Connect (1)اپ ایده (1)اپلیکشن موبایل ایده (1)شهروندی دیجیتال (1)مدیریت استخدام (1)جلسات بازخور (2)عادت‌های موفقیت (5)یادگیری (7)آموزش (3)BIGBLUEBUTTON (1)سازندگی (1)سازنده گرایی (1)آزمون الکترونیکی (1)طراحی آزمون (1)جلسات بازخورد (2)فناوری (1)بیگ بلو باتن (1)Flash (1)فلش (2)آموزش الکترونیکی (1)اصلاح قانون چک (1)تحول چک (1)تغییر قرن (1)سال 1400 (1)Virtual Reality (1)واقعیت مجازی (1)یادگیری ترکیبی (1)یادگیری تلفیقی (1)تغذیه سالم (1)SMART (1)اهداف SMART (1)مدل های شایستگی کارکنان (1)Blockchain (1)بلاک چین (1)Portfolio (1)پورتفولیو (1)توانمندسازی کارکنان (1)خلق توانمندی (1)مدیر منابع انسانی (1)ویژگی‌های مدیر منابع انسانی
RSS Feed
اخبار
اسفند
۰۴
یادگیری ترکیبی Blended Learning
ارسال شده توسط hkh در ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ ۰۸:۵۸ قبل از ظهر

یادگیری ترکیبی یا یادگیری تلفیقی نوعی از سبک تدریس است که در آن از ترکیب فناوری و تمرینات ومطالب آموزشی آنلاین برای کمک به آموزش در کلاس درس عملی و حضوری “سنتی” استفاده می شود.در یادگیری ترکیبی مدرس و فراگیران کلاس درس را به صورت حضوری برگزار می‌کنند. مدرس کلاس را مدیریت می‌کند و کنترل کاملی روی مکان، زمان،مسیر وسرعت تدریس دارد. فناوری (معمولا رایانه‌ها یا تبلت‌ها) در این روش به عنوان راهی برای ایجاد تعامل بیشتر در کلاس استفاده می‌شود.

انواع یادگیری ترکیبی

انواع مختلفی از یادگیری تلفیقی وجود دارد که مدرسین می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

 1. یادگیری ترکیبی چرخش بین ایستگاه ها
 2. یادگیری ترکیبی مبتنی بر تسلط
 3. یادگیری ترکیبی مکمل
 4. یادگیری ترکیبی معکوس
 5. یادگیری ترکیبی خودمدار

۱-یادگیری ترکیبی چرخش ایستگاه

در شیوه یادگیری ترکیبی چرخش بین ایستگاه ها فراگیران طبق یک برنامه مشخص، بین چند ایستگاه یادگیری جا به جا می شوند و مدرس به جای آموزش دادن همزمان یک درس به همه فراگیران هر درس را به گروه های کوچک آموزش می دهد. مطالبی که آموزش داده می شود برای هر گروه با توجه به نقاط قوت اعضای آن گروه متفاوت می باشد.

در بعضی مواقع یک مطلب به همه فراگیران آموزش داده می شود و سپس از روش چرخش بین ایستگاه ها برای تمرین استفاده می شود. اینطوری گروه هایی که نیازمند تمرین بیشتر هستند توجه بیشتری از مدرس دریافت می کنند. ایستگاه های مختلف امکان متمایز سازی فراگیرن بر اساس نیازهایشان را فراهم می سازد. یکی از این ایستگاه ها حتما آموزش آنلاین می باشد و دیگر ایستگاه ها شامل کلاس‌های درس حضوری، مشاوره فردی، تکالیف نوشتاری یا بحث‌های گروهی در کلاس می شود. این روش با روش چرخش فردی متفاوت می باشد زیرا در روش چرخش فردی فراگیران در تمام مجموعه های فعالیتی یادگیری شرکت می کنند بر خلاف این روش که ممکن است فراگیر با توجه به نیازهایش از بعضی از ایستگاه ها عبور کند.

۲-یادگیری ترکیبی مبتنی بر تسلط

یک عنصر حیاتی یادگیری تلفیقی، یادگیری مبتنی بر تسلط است که به معنای نیاز به پشتیبانی شخصی‌سازی‌شده می‌باشد. در این نوع یادگیری به پیشرفت دانش‌آموز در درک محتوا بدون فشار زمانی توجه می‌شود که به فراگیر اجازه می‌دهد تا با سرعت مناسب خودش کار کند. در این روش آموزشی، فراگیران، درک بالاتری از یک موضوع یا حوزه خاص را نشان می‌دهند. در اصل، یک دانش‌آموز به چیزی بیش از توانایی حل یک مساله ریاضی نیاز دارد، در یادگیری مبتنی بر تسلط، فراگیر باید بتواند روش حل یک مسآله ریاضی را درک کرده و توضیح دهد و همچنین بتواند معنی یک کلمه را با توجه به متن درک کند .

دریادگیری مبتنی بر تسلط، فراگیران می‌توانند مسیرهای مختلفی را برای درک و تکمیل یک موضوع در پیش بگیرند، و فراگیران مختلف بسته به موضوع به زمان کمتر یا بیشتری نیاز دارند. این ویژگی باعث می‌شود که برخی از فراگیران که قادر به تکمیل سریع‌تر یک تمرین یا بخشی از آن هستند، متوقف نشوند. درکلاسی که همه فراگیران هم سن هستند، این امر تدریس و پشتیبانی شخصی‌سازی‌شده براساس پیشرفت فردی یک دانش‌آموز را فراهم می‌کند و به کسانی که در هماهنگی با سرعت یادگیری کل کلاس مشکل دارند، کمک می‌کند.

۳-یادگیری ترکیبی مکمل

در مدل یادگیری ترکیبی مکمل، برای ارتقا عملکرد کلاس حضوری محتوای آنلاین به حداکثر می رسد. استفاده از این روش به این معناست که، با اضافه‌شدن مولفه‌های آنلاین برای غنی‌سازی فعالیت‌های کلاسی و تشویق به یادگیری گسترده در خارج از کلاس، معمولا هیچ کاهش عمده‌ای در زمان یادگیری در کلاس درس ایجاد نمی‌شود. مدل مکمل را می‌توان به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار داد و می‌توان در رسیدن به اهداف آموزشی مختلفی از آن استفاده کرد.

۴-یادگیری تلفیقی معکوسی

یادگیری معکوس، کلاس را به عنوان “نقطه پایان” تعریف می‌کند. یک سفر آموزشی در محیطی غیر از کلاس و با استفاده از ابزارهای دیجیتالی که فراگیران به صورت روزانه به آن‌ها دسترسی دارند آغاز و با حضور در کلاس پایان می‌یابد.این روش تدریس و یادگیری سنتی را در بر میگیرد و به سادگی اجازه می‌دهد که کلاس ’پلتفرم‘ نهایی برای به‌اشتراک‌گذاری، همکاری، آفرینش و بررسیِ بهبود پیشرفت دانش‌آموز باشد. هر بخش از روش معکوس در پیاده‌سازی یادگیری ترکیبی در کلاس درس نقش دارد و تجربه آموزشی فراگیر را متحول می‌کند. برخلاف دیگرمدل‌های یادگیری تلفیقی از راه دور، آموزگار هنوز برای ارائه پشتیبانی حضوری، تدریس و راهنمایی به طور مکرر مورد نیاز است.

۵-یادگیری تلفیقی خودمدار

یادگیری تلفیقی خودمدار، روی ابتکار فراگیر تمرکز دارد. در این مدل، ترکیبی از یادگیری حضوری به همراه یادگیری آنلاین برای هدایت آموزش شخصی‌سازی ‌شده‌ی فراگیران، کمک به بهبود عملکرد، رسیدن به اهداف آموزشی و تعامل با مربیان در قالب حضوری و آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد. یادگیری خودمدار فراگیران را تشویق می‌کند که مسئولیت تحصیل خود را برعهده بگیرند، پیشرفت خود را تحت نظارت قرار دهند، نیازهای فردی را شناسایی کنند و اهداف یادگیری را تعیین کنند.

پیاده‌سازی یادگیری تلفیقی خودمدار، سفر آموزشی دانش‌آموز را غنی می‌کند، اعتماد به نفس او را افزایش می‌دهد و به او پشتکار، توانایی و ابتکار را می‌آموزد، و همچنین آن‌ها را تشویق می‌کند که علایق خود را دنبال کنند و به طور مستقل یا با هم کار کنند. مدرسان پیشرفت کلاس خود را با اطمینان از اینکه افراد می‌توانند خودآگاهی را به نمایش بگذارند، اثبات خواهند کرد. این بدان معناست که در حین یادگیری، آن‌ها می‌توانند نقاط قوت و حوزه‌های توانایی خود را درک کنند تا قادر باشند نقاطی که به کار یا پشتیبانی بیشتری نیاز دارند را تطبیق دهند. در این آموزش نیاز است که به مدرسین یاد داده شود که چگونه روند پیشرفت فرد را ارزیابی کنند، و اطمینان حاصل کنند که فراگیر اهداف آکادمیک را برآورده کرده و قادر به نشان‌دادن خودرهبری می باشد.

نوشته یادگیری ترکیبی Blended Learning اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی ایده. پدیدار شد.


ادامه مطلب »دی
۱۵
چک لیستی ضروری برای جلسات بازخورد
ارسال شده توسط hkh در ۱۵ دی ۱۳۹۹ ۰۲:۲۴ بعد از ظهر

جلسات بازخورد یکی از ناجورترین جلسه هایی است که مدیران و اعضای تیم مجبور به حضور در آن هستند. انجام این جلسه بدون آمادگی ممکن است به نتایج فاجعه باری منجر شود. لذا ایجاد یک ساختار و پیروی از قوانین مشخصی می تواند برای هدایت این جلسات توسط مدیران راهگشا باشد.

نحوه برگزاری یک جلسه بازخورد موثر:

قبل از جلسات بازخورد

هدف از این بازخورد را تعیین کنید
آیا در حال بررسی عملکرد هفتگی / ماهانه / فصلی هستید؟
آیا ضرب العجل یا پایان مهلت اجرای پروژه یا کار فرا رسیده و می خواهید عملکرد را مرور کنید؟
آیا پیشرفت پروژه یا وظیفه مطابق با انتظار نیست و می خواهید دلیل آن را بدانید؟
اطلاعات کافی و کامل از موضوعات مربوطه داشته باشید
گزارش کاملی از کار انجام شده در مدت زمان مشخص را دریافت کنید
نظر سایر هم تیمی ها را در مورد عملکرد آن کارمند خاص جمع کنید
از مشاهدات سرپرست تیم مطلع شوید
با دید و ذهن باز جلسه را برگزار کنید
تمام تعصبات روانشناختی را که بر بررسی عملکرد تأثیر می گذارند کنار بگذارید
هنگام قضاوت در مورد عملکرد فعلی ، عملکرد قبلی را در نظر نگیرید
تحت تأثیر نظر سایر هم تیمی ها قرار نگیرید
محیطی بی طرف برای ارایه بازخورد ایجاد کنید
صرف نظر از بازخورد منفی یا مثبت ، آن را خصوصی نگه دارید
اطمینان حاصل کنید که کارمند تحت فشار مواخذه قرار نگیرد

 

در طول جلسات بازخورد

درباره عملکرد وی از او پیشنهاد و نظر بخواهید

به عنوان مثال ممکن است در مورد کارمندی این تصور را داشته باشید که وی برای انجام کارهای ساده هم کند است. از طرف دیگر او ممکن است دو بار همه چیز را بررسی کند تا مطمئن شود خطایی وجود ندارد. بستگی به این دارد که عملکرد را از کدام منظر قضاوت کنید.

پیشنهادات و مشاهدات خود را در مورد عملکرد وی به اشتراک بگذارید

در مثال فوق ممکن است کارمند برخلاف نظر شما از عملکرد خود راضی باشد. باید به وی نشان دهید چگونه بهره وری تیم به توانایی هر عضو در پایبندی به ضرب الاجل بستگی دارد.

روی عملکرد فرد تمرکز کنید نه خصوصیات شخصی

به حس و تاثیری که در برخوردهای اولیه از فردی گرفته اید کفایت نکنید. اجازه دهید عملکرد او به جای خصوصیات اخلافی او صحبت کند. بعداً ممکن است بدون تأثیر بر عملکرد وی پیشنهاداتی برای بهبود جنبه های شخصیتی او ارایه دهید.

از تاثیر آموزش بر بهبود عملکرد غافل نشوید

از آنها سوال کنید که آیا برای تسلط بر مهارت های خاصی که می تواند عملکرد آنها را افزایش دهد ، به آموزش نیاز دارند؟ اگر مطمئن نیستند یا نمی توانند فواید آن را درک کنند، به آنها نشان دهید که چگونه می توانند از چنین فرصتی برای صعود به نردبان موفقیت استفاده کنند.

از کارمندان بپرسید چطور میتوانید به بهبود عملکرد آنها کمک کنید

آنها ممکن است هنگام درخواست کمک از شما احساس ترس کنند. ابتکار عمل را به دست بگیرید و از آنها بپرسید که چگونه می توانید به افزایش بهره وری بیشتر کمک کنید. راهنمایی های لازم را به آنها بدهید و کمک کنید موانع بازدارنده برای دستیابی به تمام توانشان برطرف شود.

 

بعد از جلسات بازخورد

نظرات خود را جمع بندی کنید

کل بازخوردی را که داده اید و همچنین دریافت کرده اید خلاصه و جمع بندی کنید. به او بگویید که هر آنچه در مورد آن بحث شده است مورد توجه شما بوده و هر دو طرف باید تلاش کنند تا عملکرد بهتری داشته باشند.

یک برنامه عملیاتی ایجاد کنید

بازخورد فقط زمانی می تواند مفید باشد که شما یک برنامه عملیاتی برای رسیدگی به موضوعات داشته باشید. این طرح را با جزئیات ارائه کنید تا فرد در مورد کارهایی که باید در یک زمان خاص انجام شود و هدف نهایی از انجام آن فعالیت شفافیت کامل داشته باشید.

بعد از مدت کوتاهی پیگیری کنید

در فواصل تعیین شده، پیگیری کنید تا ببینید که تاکنون چگونه پیشرفت کرده اند و آیا از برنامه عملیاتی انحرافی وجود دارد و در این صورت، اقدامات اصلاحی در پیش بگیرید.

برای بازخورد خود، بازخورد درخواست کنید!

ارائه بازخورد نسبتاً آسان است زیرا بیشتر ما مدام این کار را انجام می دهیم. اما برای فهمیدن اینکه آیا واقعاً مفید است یا نه ، مستقیماً از گیرنده بازخورد بپرسید که آیا همه اینها منطقی است و آیا او اصلاً معتقد است که این کار برای او مفید خواهد بود؟

نوشته چک لیستی ضروری برای جلسات بازخورد اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی ایده. پدیدار شد.


ادامه مطلب »آذر
۱۵
نظریه یادگیری سازنده گرایی یا سازندگی :
ارسال شده توسط hkh در ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ۰۳:۰۱ بعد از ظهر

سازندگی یا سازنده گرایی ، ریشه در اندیشه های علمی و فلسفی دانشمندانی همچون پیاژه، ویگوتسکی، روانشناسان گشتالتی، برونر و به ویژه جان دیوئی دارد، که بر نقش فعال یادگیرنده در درک و فهم و ساختن دانش و علم تاکید کرده اند. سانتراک برای سازنده گرایی این تعریف را عنوان نموده است: یادگیری است که بر فعال بودن یادگیرنده در ساختن دانش و فهم آن تاکید می کند.

اصول و مولفه های ساختن گرایی

هنگامی که صحبت از ساختن گرایی به میان می آید در واقع لازمه آن پذیرفتن سه پیش فرض است:

 1. ادراک در تعامل ما با محیط شکل می گیرد و نمی توانیم درمورد چیزی که یادگرفته شده جدا از این که چگونه یادگرفته شده است صحبت کرد.
 2. تعارض شناختی محرکی برای یادگیری می باشد.
 3. دانش در بستر اجتماعی شکل می گیرد.

مبانی روش سازنده گرایی:

 • مبتنی بر نظریه های شناختی یادگیری است .
 • یادگیری فرایند ساخت دانش است .
 • یادگیری به عنوان یک فرایند تلقی می شود.
 • فرایند یادگیری و توسعه تفکر اهمیت دارد .
 • خود فراگیر دانش را می سازند و مدرس تسهیل کننده ی این فرایند است .
 • درس ها مبتنی بر پاسخ ها و واکنش های یادگیرندگان توسعه داده می شود .
 • مدرسین از روش های توسعه ی فکر استفاده می کنند .
 • مدرس و فراگیر هردو با هم پیشرفت یادگیری را ارزشیابی می کنند .
 • پاسخ های یادگیرندگان به عنوان روش های دیگر تفکر پذیرفته می شود .
 • دیدگاه کل گرا از دانش بیشتر مورد تاکید است .

ویژگی های نظریه یادگیری سازنده گرایی:

  هیچ دانشی مطلق نیست؛ بلکه همه دانش ها ساختنی و نسبی اند. به جهت تایید این مطلب باید نوشت که در گذشته قواعد و اصول علمی زیادی وجود داشت که به با پیشرفت بشریت و علم تمام آن قوانین و اصول از درجه اعتبار ساقط گردید.

 یادگیری فقط در یک متن و یا در یک زمینه معین رخ نمی دهد. انسان برای یادگیری می تواند از تمام اماکن و موقعیت ها استفاده نماید و یادگیری نباید فقط در مدرسه، آزمایشگاه و … صورت بگیرد.

یادگیری معنادار از نظر سازنده گرایی:

خلق فعال ساختار دانش از تجارب شخصی خود. به بیان دیگر هر یک از یادگیرندگان بر اساس تجارب شخصی خود، یک تفسیر شخصی از جهان می سازد و بر این باور است که دانش یک شخص به شخص دیگر قابل انتقال نیست؛ زیرا دانش حاصل تفسیر شخصی از تجارب است که تحت تاثیر عوامل مختلف چون: سن، جنس، نژاد و قومیت می باشد.

بر اساس این نظریه، دانش در  فرایندی مستمر با  تجربه مستقیم ساخته می شود. و ذهن را مانند صافی ای که درونداد های جهان را از خود عبور می دهد تا به واقعیتی منحصر به فرد دست یابد، تلقی می کند. بنابراین ساختن گرایی برخلاف رفتارگرایی و شناخت گرایی دانش را مستقل از ذهن نمی داند و با وجودی که جهان خارج از ذهن را نفی نمی کند. ومعتقد است هر کدام از ما قواعد و الگوهای خاص خود را تولید می کنیم. فلسفه ی ساختن گرایی در فلسفه ی عمل گرایی دیویی ریشه دارد. اصول ساختن گرایی بر پایه ی آگاهی از یادگیری استوار است. وپیام اصلی آن این است که دانش به یادگیرندگان منتقل نمی شود بلکه یادگیرندگان دانش را خود برای خود می سازند. هدف نهایی ساختن گرایی، حمایت از یادگیرندگان است. تا در آنها مهارت حل مسئله، تفکرانتقادی، تجزیه وتحلیل، آفرینش وارزشیابی را تقویت کند. دیدگاه سازنده گرایی تغییر از انتقال دانش به وسیله ی مدرس به ساخت دانش توسط یادگیرندگان را پیشنهاد می دهد.

نوشته نظریه یادگیری سازنده گرایی یا سازندگی : اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی ایده. پدیدار شد.


ادامه مطلب »