پرتال مشتریان ایده
 شاخه های اخبار
(22)اخبار ایده (3)آزمون (2)یادگیری الکترونیکی (59)مقاله (2)مفاهیم و اصطلاحات (4)مدیریت عملکرد (4)مدیریت آموزش (18)منابع انسانی (1)WFH (2)دور کاری (1)اخلاق حرفه ای (1)مدل گانیه (1)يادگيری اثربخش (1)دلبستگی شغلی (1)دکتر سعید سپهری (1)کتاب استاندارد بین المللی (1)simple wikipedia (1)wikipedia (1)ویکی پدیا (1)ویکی پدیا ساده (1)پسا کرونا (1)کرونا (1)یادگیری مادام العمر (1)LMS (1)سامانه یادگیری الکترونیکی (1)رفتار حرفه‌ ای (1)رفتار حرفه‌ ای در کار (1)اعتیاد به کار (1)انزوا در زمان دور کاری (1)ایده (1)دانش بنیان (1)یادگیری خودگام (1)ROI (1)معرفی کتاب (1)شناسه یکتای پشتیبانی (3)Adobe Connect (2)اپ ایده (1)اپلیکشن موبایل ایده (1)شهروندی دیجیتال (1)مدیریت استخدام (1)جلسات بازخور (2)عادت‌های موفقیت (8)یادگیری (14)آموزش (3)BIGBLUEBUTTON (1)سازندگی (1)سازنده گرایی (1)آزمون الکترونیکی (1)طراحی آزمون (1)جلسات بازخورد (2)فناوری (1)بیگ بلو باتن (1)Flash (1)فلش (6)آموزش الکترونیکی (1)اصلاح قانون چک (1)تحول چک (2)تغییر قرن (1)سال 1400 (1)Virtual Reality (3)واقعیت مجازی (2)یادگیری ترکیبی (1)یادگیری تلفیقی (2)تغذیه سالم (2)SMART (1)اهداف SMART (1)مدل های شایستگی کارکنان (1)Blockchain (1)بلاک چین (1)Portfolio (1)پورتفولیو (1)توانمندسازی کارکنان (1)خلق توانمندی (1)مدیر منابع انسانی (1)ویژگی‌های مدیر منابع انسانی (1)هدایت گر خوب (1)My Idea (1)Blended Learning (1)بازاریابی خدمات بانکی (3)تکنولوژی (1)Virtual Realit (1)Micro-learning (1)میکرولرنینگ (1)1400 (1)ادوب کانکت ۱۱ (1)هدایتگر خوب (1)اشتباه رایج مدیران (1)بدفهمی نیروهای منابع انسانی (1)اشتباهات همکاران تازه کار (1)VR (1)بانکداری اسلامی (1)دوره الکترونیکی (1)mentoring (1)منتورینگ (1)موسسه عالی آموزش بانکداری ایران (1)نرم افزار پرتال مراکز آموزش (1)کانال یوتیوب ایده (1)ریسک سازمانی (1)آموزش آنلاین (1)نرم افزار مدیریت آموزش (1)CIRO (1)ارزشیابی آموزش (1)ارزیابی امنیتی محصول (1)بودجه بندی (1)بودجه ریزی (1)اثر بخشی آموزش (1)Journal Clubs (1)ژورنال کلاب
RSS Feed
اخبار
آذر
۲۲
دوره آموزش آنلاین نقش مدیران در اثر بخشی آموزش کارکنان
ارسال شده توسط hkh در ۲۲ آذر ۱۴۰۰ ۱۱:۰۰ قبل از ظهر

ارزیابی اثربخشی دوره های آموزشی از یک سو، شرایطی فراهم می آورد تا مدیران و کارکنان سازمان تصویری روشن تر از چگونگی کم و کیف فعالیت های آموزشی به دست آورند و از سوی دیگر، برنامه ریزان و کادر آموزشی سازمان را مجهز می سازد تا نسبت به جنبه های مثبت و منفی برنامه آگاهی پیدا کنند و از این راه به اثربخش کردن برنامه ها و فعالیت های آموزشی نیروی انسانی یاری برسانند. در همین راستا، شرکت ایده در نظر دارد دوره آموزش آنلاین ویژه مدیران ارشد، مدیران میانی و مدیران عملیاتی شرکت ها برگزار نماید. این دوره آموزشی، مباحثی همچون :

 • تحلیل وضعیت نیروی انسانی
 • اهمیت آموزش کارکنان
 • فرایندهای آموزش
 • ارزشیابی در آموزش
 • و کیفیت خدمات در آموزش

را مورد بررسی قرار می دهد.

جهت کسب اطلاعات در خصوص نحوه ثبت نام و برگزاری دوره بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

ثبت نام در دوره

۱/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته دوره آموزش آنلاین نقش مدیران در اثر بخشی آموزش کارکنان اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی. پدیدار شد.


ادامه مطلب »آذر
۰۸
مدل ارزشیابی آموزش CIRO
ارسال شده توسط hkh در ۰۸ آذر ۱۴۰۰ ۰۸:۴۶ قبل از ظهر

مردم اغلب می گویند که کارمندان، بلوک های سازنده هر سازمان هستند. نحوه برقراری ارتباط و همکاری افراد، تعیین کننده عملکرد موفق یک کار است. بنابراین، مشارکت کارکنان و رضایت شغلی از اولویت‌های کلیدی هستند. علاوه بر این، اگر سازمان‌ها بخواهند کارکنان را علیرغم شرایط دائمی در حال تغییر حفظ کنند، باید راه‌هایی برای ارتقای مهارت مجدد آنها بیابند. آموزش و توسعه کارکنان یک ضرورت در هر شرکتی است. محیط های کاری ناپایدار ایجاب می کند که کارکنان با زمان و تکنولوژی همگام باشند. بنابراین، برنامه های آموزشی و توسعه ای در تضمین اثربخشی سازمانی مؤثر هستند. با این حال، فقط یک برنامه آموزشی کافی نیست. برای اطمینان از موفقیت این برنامه ها باید بررسی هایی انجام شود. بنابراین، ارزشیابی آموزشی به یک جزء حیاتی تبدیل می شود.

 

مدل CIRO ارزشیابی آموزش

این پیتر وار، مایکل برد و نیل راکهام بودند که کتاب ارزیابی آموزش مدیریت را در سال ۱۹۷۰ نوشتند و مدل CIRO را توسعه دادند. مانند سایر مدل‌های ارزیابی آموزشی، کایرو برای ارزیابی اثربخشی برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی کارکنان توسعه داده شد. اما بر خلاف مدل های دیگر، کایرو به ویژه در ارزیابی برنامه های آموزش می توان آن را به طور گسترده برای نقش ها و موقعیت های مختلف در یک سازمان به کار برد. برای درک روش ارزیابی کایرو، باید بدانیم CIRO مخفف چیست. این مخفف است که چهار سطح از مدل آموزشی را تعریف می کند:

 1. محتوا
 2. ورودی
 3. واکنش
 4. خروجی

مشابه سایر مدل های آموزشی، CIRO سلسله مراتبی است. قبل از اینکه به ورودی، واکنش و خروجی نگاه کنید، باید زمینه را مطالعه کنید. به عبارت دیگر، تنها پس از درک یک سطح، کسی می تواند به مرحله بعدی تجزیه و تحلیل حرکت کند.

 

مدل CIRO چگونه کار می کند؟

همانطور که قبلاً ایجاد کردیم، مدل CIRO ارزیابی آموزش یک رویکرد چهار سطحی دارد. مراحل مختلف عبارتند از:

۱-ارزیابی زمینه

در این سطح، مدل به ارزیابی وضعیت عملیاتی یک کسب و کار کمک می کند. از اطلاعات می توان برای سنجش نیازهای آموزشی و توسعه استفاده کرد. با انجام تحلیل نیازهای آموزشی می توان عواملی را که بر اثربخشی آموزش تأثیر داشتند برجسته کرد. این بیشتر به تعیین اهداف آموزشی کمک می کند که سه نوع هستند:

 • هدف نهایی، که شکاف ها و کمبودهای خاص را از بین می برد.
 • هدف میانی، که با ایجاد تغییر رفتاری در کارکنان به دستیابی به هدف نهایی کمک می کند.
 • هدف فوری، که علاوه بر نگرش ها و رفتارهای کارکنان، شکاف های مهارت ها و دانش را نیز پوشش می دهد.

۲- ارزیابی ورودی

در این مرحله از مدل، باید اطلاعاتی در مورد روش ها و تکنیک های ممکن جمع آوری کرد تا بهترین گزینه ممکن را شناسایی کرد. این مرحله مربوط به طراحی، برنامه ریزی، مدیریت و ارائه یک برنامه یا دوره آموزشی است. پس از تجزیه و تحلیل منابع موجود، می توان تعیین کرد که چگونه می توان از منابع به طور موثر استفاده کرد.

۳-ارزیابی واکنش

این مرحله به جمع آوری نظرات، پیشنهادات و بازخورد شرکت کنندگان در مورد برنامه های آموزشی یا دوره هایی که دریافت کرده اند کمک می کند. این اطلاعات به شناسایی راه هایی برای بهبود برنامه در صورت وجود هر گونه خلأ کمک می کند. شرکت کنندگان تشویق می شوند تا نظرات خود را در مورد:

 • محتوای برنامه
 • ارزش افزوده
 • رویکرد

۴-نتیجه

این مرحله از مدل به نتایج برنامه آموزشی مربوط می شود. نتایج بر حسب آنچه واقعاً در نتیجه آموزش اتفاق افتاده ارزیابی می شوند. آنها در چهار سطح اندازه گیری می شوند:

 1. سطح زبان آموز
 2. سطح محل کار
 3. سطح تیم یا دپارتمان
 4. سطح کسب و کار

اگر می خواهید مدل های مختلف ارزیابی آموزشی را با موفقیت در سازمان خود پیاده سازی کنید، باید توسعه رهبری قوی را در اولویت قرار دهید. مدیران و رهبران تیم اغلب مسئولیت تشویق و شکل دادن به یادگیری و توسعه کارکنان را بر عهده دارند. برنامه رهبران با عملکرد عالی هاراپا برای مدیرانی ایده آل است که می خواهند راه حل های نوآورانه برای نیازهای سازمانی را دنبال کنند. این برنامه که در بیش از ۵۰ سازمان و ۱۳۰۰۰۰ یادگیرنده مورد اعتماد است، به شما کمک می کند تا نتایج رفتاری متحول کننده را در بین کارمندان ایجاد کنید.

منبع: harappa

Rate this post

نوشته مدل ارزشیابی آموزش CIRO اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی. پدیدار شد.


ادامه مطلب »آبان
۱۰
ISO 21001:2018
ارسال شده توسط hkh در ۱۰ آبان ۱۴۰۰ ۰۹:۵۳ قبل از ظهر

سیستم های مدیریت برای سازمان های آموزشی

ISO 21001 اولین بار در سال ۲۰۱۸ منتشر شد و جایگزین ایزو قبلی مربوط به سازمان های آموزشی یعنی ISO29990:2010 شد. الزامات یک سیستم مدیریت برای سازمان های آموزشیEducational organizations Management systems را مشخص می کند که چنین سازمانی:

الف) باید توانایی خود را برای حمایت از کسب و توسعه شایستگی از طریق آموزش، یادگیری یا پژوهش نشان دهد.

ب) با هدف افزایش رضایت یادگیرندگان، سایر ذینفعان و کارکنان از طریق استفاده مؤثر از فرایند ها، از جمله فرآیندهای بهبود سیستم و اطمینان از انطباق با الزامات یادگیرندگان و سایر ذینفعان.

همه الزامات این ایزو عمومی هستند و برای هر سازمانی که از برنامه درسی برای حمایت از توسعه شایستگی از طریق آموزش، یادگیری یا تحقیق استفاده می کند، صرف نظر از نوع، اندازه یا روش ارائه، قابل اجرا هستند.

این ایزو را می توان برای سازمان های آموزشی در سازمان های بزرگتر که تجارت اصلی آنها آموزش نیست، مانند دپارتمان های آموزش حرفه ای اعمال کرد.

این ایزو برای سازمان هایی که فقط محصولات آموزشی تولید می کنند اعمال نمی شود.

مفهوم ارتباط

یک نیاز حیاتی و مستمر برای سازمان‌های آموزشی وجود دارد که میزان برآورده‌کردن الزامات فراگیران و سایر ذینفعان مربوطه را ارزیابی کنند و توانایی خود را برای ادامه این کار بهبود بخشند. طبقه بندی اشخاص ذینفع در سازمان های آموزشی در پیوست ایزو ارائه شده است. اگرچه سازمان های آموزشی و فراگیران در سراسر جهان ذینفعان اصلی این سند هستند، اما تمامی علاقه مندان از سیستم های مدیریت استاندارد در سازمان های آموزشی بهره مند خواهند شد. کارفرمایانی که حامی و تشویق کارکنان به شرکت در خدمات آموزشی هستند نیز می توانند از این سند بهره مند شوند.

مزایای بالقوه پیاده سازی یک سیستم مدیریت برای سازمان های آموزشی (EOMS) بر اساس این سند عبارتند از:

 • همسویی بهتر اهداف و فعالیت ها با سیاست (از جمله ماموریت و چشم انداز)
 • افزایش مسئولیت اجتماعی از طریق ارائه آموزش با کیفیت فراگیر و عادلانه برای همه
 • یادگیری شخصی‌تر و پاسخ‌دهی مؤثر به همه فراگیران و به‌ویژه فراگیران با نیازهای آموزشی ویژه، فراگیران از راه دور و فرصت‌های یادگیری مادام‌العمر
 • فرآیندهای سازگار و ابزارهای ارزیابی برای نشان دادن و افزایش اثربخشی و کارایی
 • افزایش اعتبار سازمان
 • وسیله‌ای که سازمان‌های آموزشی را قادر می‌سازد تعهد خود را به شیوه‌های مدیریت آموزشی مؤثر نشان دهند
 • فرهنگ برای بهبود سازمانی
 • هماهنگ سازی استانداردهای منطقه ای، ملی، باز، اختصاصی و سایر استانداردها در چارچوب بین المللی
 • مشارکت گسترده اشخاص ذینفع
 • تحریک تعالی و نوآوری

ارتباط بین ISO 21001 و سایر استانداردهای بین المللی

ISO 21001، یک استاندارد سیستم مدیریت مستقل است که با ISO 9001 هم راستا شده است. بر روی سیستم های مدیریتی سازمان های آموزشی و همچنین تأثیر آنها بر زبان آموزان و سایر افراد ذینفع مرتبط تمرکز دارد.

این سند با الزامات ISO برای استانداردهای سیستم مدیریت مطابقت دارد. این الزامات شامل ساختار سطح بالا، متن اصلی یکسان، و اصطلاحات رایج با تعاریف اصلی است که برای استفاده کاربرانی که چندین استاندارد سیستم مدیریت ISO را پیاده‌سازی می‌کنند، طراحی شده‌اند.

این سند می تواند در کنار استانداردهای منطقه ای، ملی، باز، اختصاصی و سایر استانداردها یا اسناد مرتبط اجرا شود.

اصول EOMS

 • تصمیم گیری بر اصل شواهد
 • عدالت
 • رفتارهای اخلاقی
 • امنیت اطلاعات
 • مسئولیت پذیری
 • مشارکت همه
 • تمرکز بر فراگیران و سایر ذینفعان
 • رهبری رویایی یا خلاقانه
 • برنامه بهبود

نمایش ساختار این سند در چرخه PDCA

PDCA

 

استراتژی EOMS در ارتباط با ماموریت و چشم انداز

EOMS

منبع: iso.org

نوشته ISO 21001:2018 اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی. پدیدار شد.


ادامه مطلب »