پرتال مشتریان ایده
RSS Feed
اخبار
دی
۰۹
اصول طراحی آزمون های الکترونیکی
ارسال شده توسط hkh در ۰۹ دی ۱۳۹۹ ۱۰:۴۱ قبل از ظهر

تخصیص زمان شروع پایان آزمون در سامانه

برای اینکه فراگیران آزادی عمل کمتری داشته و برای پاسخگویی درگیر محدودیت زمانی باشند تا از حواس پرتی ها و تلاش برای تقلب در آزمون منصرف شوند ، تخصیص زمان شروع و پایان و دادن مهلت پاسخگویی برای سوالات بسیار مفید و تاثیرگذار خواهد بود. پس هیچگاه زمان شروع پایان آزمون را چیزی غیر واقعی و طولانی مدت تنظیم نکنید .

استفاده از قابلیت نمایش تصادفی سوالات

سعی کنید تعداد سوالات بیشتری در هنگام طراحی آزمون آنلاین وارد سامانه کنید و در انتها از نمایش تصادفی سوالات استفاده کنید.

در هنگام طراحی آزمون آنلاین

الف: در سوالات چهارگزینه‌ای :

 1. هر یک از این سوالات باید یک موضوع مهم را تحت پوشش قرار دهند .
 2. در هنگام به کار بردن عبارت منفی، در صورت سوال بهتر است در زیر عبارت منفی خط بکشید .
 3. از به کار بردن عبارت هایی مانند (( همه موارد )) یا (( هیچکدام )) و یا غیره تا حد امکان خودداری کنید .
 4. سوالاتی که طراحی می کنید سعی کنید مستقل از دیگر سوالات باشند .
 5. تا حد امکان از آوردن سوالات گمراه کننده در آزمون پرهیز کنید .
 6. در هنگام طرح سوال به سطح درک و فهم فراگیران تان توجه کنید و سعی کنید در سطح فهم عام کلاس سوالاتتان را تنظیم کنید.
 7. اندازه و طول گزینه درست در سوالات باید تغییر کند، تا باعث نشانه گذاری فراگیر برای یافتن پاسخ های صحیح نشود .
 8. اگر سوالی را به صورت جای خالی می خواهید بپرسید بهتر است آن جای خالی را در تنه سوال قرار داده و همچنین عبارتی که می خواهید حذف کنید بهتر است از مفاهیم مهم و همچنین ارزشمند آن جمله یا عبارت باشد .
 9. در سوالات چهار گزینه ای باید سوالات تان را از محتوای اصلی کتاب درسی طراحی کنید و برای طراحی سوالات از پاورقی‌ها ، مقدمه ، حذفیات و همچنین از بخش های مطالعه آزاد کتاب استفاده نکنید .

ب ) در سوالات کامل کردنی یا کوتاه پاسخ :

 • عبارتی که در سوال برای فراگیر حذف کرده اید بهتر است از مفاهیم مهم و با ارزش جمله یا عبارت هدف باشد .
 • اگر از سوالات جای خالی استفاده می کنید ، سعی کنید در صورت سوال بیش از یک جای خالی قرار ندهید .
 • بهتر است کلمه یا عبارتی که حذف می کنید در اواسط یا انتهای عبارت باشد و از ابتدای عبارت نباشد .
 • در این گونه سوالات از به کار بردن متن هایی که در چند جای کتاب به صورت مشابه وجود دارند پرهیز کنید . به طوری که منظورتان به طور صریح برای فراگیر مشخص باشد و آن جای خالی تنها با یک کلمه خاص و مشخص تکمیل شود .

ج ) در سوالات تشریحی و انشایی :

  • سوالاتتان را با عباراتی دقیق ، گویا و به دور از ابهام زایی برای فراگیران مطرح کنید، زیرا در این گونه سوالات اگر فراگیر دچار سوء برداشت در فهم سوال شود ؛ ممکن است پاسخ نادرست را برای این سوال به صورت کاملاً درست و دقیق ( اما از سوالی دیگر ) بیان کند و چون از دقت پاسخ خود اطمینان داشته برای اصلاح پاسخ هیچ تلاشی نخواهد کرد و ذره ای به پاسخ خود شک نخواهد داشت.
 • قبل از اینکه بخواهید سوالی را در آزمون قرار دهید ابتدا برای خود مشخص کنید چه چیزی را می‌خواهید از فراگیر بپرسید و اندازه بگیرید.
 • به فراگیران سوال انتخابی در آزمون آنلاین ندهید. زیرا این کار باعث بی ارزش شدن سوالات برای فراگیر شده و از طرف دیگر موجب وقت گرفتن زیادی از شما برای تصحیح سوالات می‌شود .
 • سوالات خود را به گونه ای تنظیم کنید که برای دانش‌آموز حاوی توضیح کافی از آنچه که نیاز است بیان کند باشد به عبارت دیگر می توان گفت سوالاتتان را گنگ رها نکنید .

نکات ادبی و دستور زبانی طراحی آزمون آنلاین

 • در هنگام طراحی سوالات آزمون آنلاین سعی کنید غلط املایی نداشته باشید .
 • طرز نوشتن سوالات تان باید برخلاف چت های شما در فضای مجازی باشد .
 • کلمات به صورت کاملا رسمی و تحت قوانین نوشتاری صحیح باید نوشته شوند.
 • از علائم نگارشی نشانه ها و غیره در طراحی سوالات آزمون آنلاین به درستی باید استفاده شود
 • از جملاتی کوتاه و روان در صورت سوال استفاده کنید .

نکات فنی و اصولی طراحی آزمون آنلاین

   • اگر از سیستم نمایش تصادفی سوالات نمی خواهید استفاده کنید ، سعی کنید سوالاتی که در آزمون آنلاین قرار داده اید از آسان به سخت تنظیم شود .

   • به قول عامیانه لطفا گربه را دم حجله نکشید، زیرا هنگامی که فراگیران ببینند سوالات ابتدایی بسیار سخت هستند از ادامه امتحان ترس و واهمه پیدا می‌کنند، که این اضطراب در نتیجه باعث می‌شود در نحوه پاسخگویی آنان به سوالات آزمون تاثیر منفی بگذارد .

   • این را به خاطر داشته باشید ، هر سوالی که در آزمون قرار می دهید بهتر است یک هدف آموزشی مستقل را مورد ارزیابی قرار دهد

   • در هنگام طراحی آزمون آنلاین مقدار بارم و نمره ای که برای هر یک از سوالات اختصاص می دهید، باید با میزان جوابی که فراگیر لازم است در پاسخ بیان کند، تناسب و هم خوانی داشته باشد .

   • دقت کنید متن سوالات قبلی پاسخی برای سوالاتی که می نویسید نباشد .
   • هنگامی که سوالات را آماده می‌کنید ، بودجه بندی سوالات تعیین شده برای کتاب درسی را رعایت کنید .
   • در طراحی سوال بهتر است به متن اصلی دروس توجه شود .
   • سوالاتی که در طراحی آزمون آنلاین تان استفاده می کنید باید از لحاظ علمی درست و صحیح باشند .
   • در هنگام طراحی سوالات آزمون ؛ حیطه شناختی را رعایت کنید .
   • سعی کنید تا جایی که امکان دارد از سوالات قبلی‌تان استفاده نکنید ، بلکه سوالات جدیدی طراحی کنید و در آزمونهای تان از این سوالات جدید استفاده کنید .

   • مدت زمانی معقول برای امتحان در نظر بگیرید . توصیه می کنیم سطح علمی نرمال کلاس را مد نظر داشته باشید و با اختصاص دادن زمان کوتاه به امتحان از دانش‌آموزان متوسط و ضعیف فرصت پاسخگویی به سوالات را سلب نکنید .

   • اگر طراحی آزمون آنلاین تان را به صورت مفهومی انجام داده اید و سوالاتی که به کاربر داده اید نیاز به تفکر و فهم بیشتری دارد ، قاعدتاً زمان بیشتری باید برای امتحان و درنتیجه فرصت پاسخگویی به سوالاتتان را در نظر بگیرید .

   • قبل از اینکه آزمون آنلاین خود را منتشر کنید ، یک بار دیگر تمام سوالات را مرور کنید تا اگر مشکلی در فهم سوالات یا ایراد دیگری وجود داشت از آن آگاهی یافته و آن موارد را اصلاح کنید .

   • در هنگام طراحی آزمون آنلاین سعی کنید تعداد سوالات کوتاه پاسخ و سوالات تشریحی که در آزمون به کار می‌برید متناسب باشند .

   • سوالاتی که در امتحان قرار می‌دهید باید بتوانند اهداف آموزشی عنوان شده برای آن درس را ارزیابی کنند . پس برای سوالاتی که در آزمون قرار می‌دهید برای خود دلیل قابل قبولی ارائه کنید .

   • سوالی که تنظیم می‌کنید باید برای همه دانش‌آموزان القا کننده یک مفهوم باشد و باعث سوء برداشت از متن سوال نشود .

   • در سوالات تشریحی بهتر است انتظار خود را از فراگیر در صورت سوال بیان کنید و اگر لازم دارید میزان دقت پاسخ مورد انتظار خود را از پاسخ های فراگیر در سوال عنوان کنید .

   • از به کار بردن کلمات منفی در منفی برای سوالاتتان خودداری کنید .

   • سوالات خود را به گونه‌ای طراحی کنید که اگر همکار شما آن سوالات را ببیند، با شما اختلاف نظری چه در متن سوال و چه در جواب صحیح سوال نداشته باشد .
   • در هنگام طراحی آزمون آنلاین، سوالاتی که در آزمون قرار می‌دهید باید تمامی فصول کتاب را بتواند به طور منطقی و اصولی تحت پوشش خود قرار دهد .
   • بهتر است که متن صورت مسئله یا سوالاتی که برای آزمون تنظیم می کنید، از پاسخ آن طولانی تر نباشد .
   • از بیان نمودن توضیحات غیر ضروری و ناکارآمد در متن سوال آزمون، خودداری کنید .
   • اگر در آزمون می‌خواهید تصویری به کار ببرید چه در صورت سوال و چه در گزینه های سوال، بهتر است تصاویر کیفیت مطلوبی داشته باشند و از یکدیگر به راحتی قابل تشخیص و تمایز باشند، تا در هنگام پاسخ گویی فراگیران نیز دچار مشکل نشوند .

  • اگر در سوالی می خواهید از ویس یا صدایی استفاده کنید، بهتر است در محلی بدون پارازیت و مزاحمت صدای خود را ضبط کنید و سپس یک بار با دقت آن صدا را گوش کنید . اگر به خوبی تمام کلمات به صورت واضح و روشن ادا شده بود آن را در آزمون قرار دهید در غیر این صورت آن را دوباره ضبط کنید .

 • اگر می خواهید از فراگیران خود در پایان آزمون فایل پروژه هایشان را بگیرید، در هنگام طراحی آزمون آنلاین ابتدا نوع فایل مورد نظرتان را در صورت سوال اعلام کرده و سپس برای یکپارچگی از همه بخواهید آن فایل را فشرده کرده و سپس در روی سامانه بارگذاری کنند .

نوشته اصول طراحی آزمون های الکترونیکی اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی ایده. پدیدار شد.


ادامه مطلب »آذر
۰۹
BIGBLUEBUTTON
ارسال شده توسط hkh در ۰۹ آذر ۱۳۹۹ ۰۳:۵۲ بعد از ظهر

راه اندازی آموزش الکترونیکی و کلاس آنلاین برای آموزش از راه دور چند سالی هست که ترند روز آموزشی هست. وجود اینترنت، نرم افزارهای وب کنفرانس و دسترسی اکثر افراد به لپ تاپ و گوشی های هوشمند گسترش این روال رو خیلی بیشتر کرده. البته فقط حوزه آموزش به سراغ نرم افزار های وب کنفرانس نرفته و برای ارتباطات کاری، مشاوره و پزشکی و سایر موارد هم استفاده از این نرم افزارها بسیار کارآمد و محبوب است.

یکی از چالش‌هایی که در دوران کرونا با آن روبرو هستیم، برگزاری هرگونه کنفرانس، جلسه، کلاس و به طور کلی هرچیزی است که نیاز به جمع شدن عده‌ای در مکانی خاص دارد. در همین بازه زمانی کوتاه، انواع و اقسام نرم‌افزارها روانه بازار شد تا زیرساختی برای برگزاری این جلسات آنلاین فراهم شود. یک از نرم افزار هایی که در این بین توانست محبوبیتی کسب کند بیگ بلو باتن است.

بیگ بلو باتن نرم افزاری منبع باز (اوپن سورس) برای برگزاری جلسات و کنفرانس های آنلاین با هر موضوعی اعم از مصاحبه تا آموزش طراحی شده است و هدف یادگیری آنلاین را آسان می کند. استفاده از آن کاملاً آسان است اما شما باید آن را در سرور خود تنظیم کنید تا از آن به عنوان یک پلت فرم کامل یادگیری آنلاین استفاده کنید. این نرم افزار انگلیسی می باشد که می توان آن را فارسی سازی هم کرد. برای راه اندازی بیگ بلو باتن شما نیاز به حداقل یک سرور مجازی لینوکس دارید

دلیل نام گذاری این برنامه، وجود دکمه ای جادویی می باشد که با کمترین زمان و فرایندی می توان وارد جلسه یا کلاس آنلاین شد.

تاریخچه بیگ بلو باتن

در سال ۲۰۰۷٬ پروژه BigBlueButton در دانشگاه Carleton آغاز شد.

اولین نسخه توسط Richard Alam و تحت نظارت Tony Bailetti نوشته شده بود.

در سال ۲۰۰۹ Richard Alam ٬ Denis Zgonijanin و Fred Dixon کد BigBlueButton را در کد google آپلود کردند وNetwork Blindside را تشکیل دادند.

در سال ۲۰۱۰ توسعه دهنده های اصلی یک تخته سفید (white board) برای آپلود کردن ارائه اضافه کردند.

Jeremy Thomerson یک رابط برنامه نویسی کاربردی (API) اضافه کرد که نرم افزار BigBlueButton پس از آن بتواند با Sakai٬ WordPress٬ Moodle 1.9 ٬Moodle 2.0٬ Joomla٬Redmine٬Drupal٬Tiki Wiki CMS Groupware٬Foswiki و LAMS ادغام شود.

در سال ۲۰۱۱ توسعه دهندگان اصلی اعلام کردند که توانایی ضبط و پخش را به نرم افزار BigBlueButton اضافه کرده اند.

آخرین نسخه منتشر شده از نرم افزار BigBlueButton ٬ نسخه ۲.۲ است.

ارتباط با نرم افزار های یادگیری الکترونیکی

بیگ بلو باتن با تمام سیستم های اصلی مدیریت یادگیری الکترونیکی (LMS) ، از جمله Canvas ، Jenzabar، Moodle ، Sakai ،Schoology  و نرم افزار ایده  قابلیت ادغام داخلی و یکپارچه سازی دارد.

امکانات بیگ بلو باتن

عدم محدودیت دسترسی مکانی و زمانی

در هر زمان و مکانی تنها با داشتن اینترنت و موبایل یا کامپیوتر می توانید روی دکمه استثنایی بیگ بلو باتن    bigbluebutton فشارداده و کلاس خود را بالا بیاورید.

پشتیبانی از ایموجی ها

برای ارتباط سریع و راحت فراگیران با ارایه دهنده.

مکالمه صوتی

تمامی کاربران می توانند با کیفیت بالا مکالمه صوتی داشته باشند.

نظرسنجی

امکان ایجاد نظر سنجی میان کاربران

چت خصوصی و گروهی

امکان گفت و گو میان کاربران بصورت خصوصی و عمومی

اتاق فکر Breakout

امکان گروه بندی و ارسال تیم ها به اتاق فکر برای انجام کارهای گروهی

به اشتراک گذاری فایل های از نوع صوت و تصویر

این امکان برای کاربر وجود دارد که کیفیت و اندازه تصویر خود را بر حسب نیاز و کیفیت سرعت اینترت کاهش یا افزایش بدهد.

نوشتن مستقیم مطالب بر روی تخته

کاربر می تواند همزمان با ارائه محتوای مورد نظر خود، بر روی تخته تایپ نماید و نیز از موس و یا قلم نوری استفاده کند

امکان اشتراک و ارائه فایل

فایل ها می توانند به صورت پادکست، پی دی اف، پاورپوینت، تصویر و … باشند. ارایه دهنده می تواند در هر زمان فایل های مورد نظرخود را بر روی صفحه با سایر فراگیران به اشتراک بگذارد.

ضبط جلسات

کلیه کلاس ها و جلسات را می توانید ضبط کنید و بعدا دراختیار داشته باشید.

اشتراک صفحه نمایش

کاربر علاوه بر ارائه محتوای مد نظر خود از طریق آپلود فایل در بخش ارائه، می تواند صفحه نمایش خود را اشتراک بگذارد.

پرسش و پاسخ

در جلسات محیطی برای گفتگوی متنی به صورت عمومی و همچنین به صورت خصوصی وجود دارند که فراگیران می توانند سوالات خود را به صورت متنی با ارایه دهنده و یا با یکدیگر مطرح نمایند.

برگزاری کنفرانس ها در سطح ملی و بین المللی

سیستم وب کنفرانسbigbluebutton  امکان برگزاری وبینارهایی به صورت تعاملی یا یک طرفه را به شما یا سازمانتان با مهمان ها یا شرکای تجاری می دهد.

امکان برگزاری دوره ها یا جلسات آموزشی برای موسسات آموزشی یا واحد های آموزش سازمان ها

bigbluebutton به دانشگاه‌ها، مدارس، موسسات آموزشی و… این امکان را می‌دهد تا کلاس‌ها و دوره های آموزشی خود را با قابلیت‌های ویژه و امکانات پیشرفته اموزشی در محیط اینترنت برگزار کنند و مشکلات و موانع فیزیکی را برای اجرای دوره‌های آموزشی حذف کرده است.

رابط کاربری بر اساس HTML5

BigBlueButton در نسخه ۲.۲ از رابط کاربری HTML5 استفاده می کند که در دستگاه های تلفن همراه نیز اجرا می شود. (اندروید ۶ به بعد و IOS 12 به بعد)

پشتیبانی نرم افزار BIGBLUEBUTTON از تلفن همراه

این نرم افزار دارای قابلیت بهره برداری در سیستم تلفن همراه را دارد. رابط کاربری (UI) این نرم افزار به صورتی طراحی شده تا روی دستگاه تلفن همراه نیز اجرا شود، مانند دسک تاپ، هیچ برنامه موبایلی(اپلیکیشنی) برای بارگیری یا نصب وجود ندارد. بیگ بلو باتن در مرورگر تلفن همراه شما اجرا می شود.

این نرم افزار در سیستم عامل iOS نسخه ۱۲,۲+ و در سیستم عامل  Android نسخه ۶.۰+ قابل اجرا است.

برای پیوستن به یک جلسه، کافیست روی پیوند درون مرورگر یا برنامه تلفن همراه مانند My Idea کلیک می کنید و BigBlueButton در Safari Mobile (iOS) یا Google Chrome (Android) اجرا می شود.

تنها محدودیتی که در سیستم عامل های تلفن همراه وجود دارد این است که مرورگرها از اشتراک صفحه موبایل پشتیبانی نمی کنند، اگرچه می توانید اشتراک صفحه نمایش کاربر دیگری را مشاهده کرد.

جهت مقایسه نرم افزار بیگ بلو باتن با ادوب کانکت به این صفحه مراجعه کنید.

جهت تهیه کلاس مجازی و جلسات آنلاین کلیک کنید

نوشته BIGBLUEBUTTON اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی ایده. پدیدار شد.


ادامه مطلب »