پرتال مشتریان ایده
 شاخه های اخبار
(14)اخبار ایده (3)آزمون (2)یادگیری الکترونیکی (40)مقاله (2)مفاهیم و اصطلاحات (4)مدیریت عملکرد (4)مدیریت آموزش (11)منابع انسانی (1)WFH (2)دور کاری (1)اخلاق حرفه ای (1)مدل گانیه (1)يادگيری اثربخش (1)دلبستگی شغلی (1)دکتر سعید سپهری (1)کتاب استاندارد بین المللی (1)simple wikipedia (1)wikipedia (1)ویکی پدیا (1)ویکی پدیا ساده (1)پسا کرونا (1)کرونا (1)یادگیری مادام العمر (1)LMS (1)سامانه یادگیری الکترونیکی (1)رفتار حرفه‌ ای (1)رفتار حرفه‌ ای در کار (1)اعتیاد به کار (1)انزوا در زمان دور کاری (1)ایده (1)دانش بنیان (1)یادگیری خودگام (1)ROI (1)معرفی کتاب (1)شناسه یکتای پشتیبانی (2)Adobe Connect (1)اپ ایده (1)اپلیکشن موبایل ایده (1)شهروندی دیجیتال (1)مدیریت استخدام (1)جلسات بازخور (2)عادت‌های موفقیت (5)یادگیری (7)آموزش (3)BIGBLUEBUTTON (1)سازندگی (1)سازنده گرایی (1)آزمون الکترونیکی (1)طراحی آزمون (1)جلسات بازخورد (2)فناوری (1)بیگ بلو باتن (1)Flash (1)فلش (2)آموزش الکترونیکی (1)اصلاح قانون چک (1)تحول چک (1)تغییر قرن (1)سال 1400 (1)Virtual Reality (1)واقعیت مجازی (1)یادگیری ترکیبی (1)یادگیری تلفیقی (1)تغذیه سالم (1)SMART (1)اهداف SMART (1)مدل های شایستگی کارکنان (1)Blockchain (1)بلاک چین (1)Portfolio (1)پورتفولیو (1)توانمندسازی کارکنان (1)خلق توانمندی (1)مدیر منابع انسانی (1)ویژگی‌های مدیر منابع انسانی
RSS Feed
اخبار
اردیبهشت
۱۸
فنون و ابزارهای خلق توانمندی در سازمان ها
ارسال شده توسط hkh در ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۲:۰۷ بعد از ظهر

به منظور توانمندسازی کارکنان در سازمان به بسترسازی اولیه و مناسب در محیط سازمان نیاز است. در سازمان هایی که عوامل تاثیرگذار در توانمندسازی به طور کامل و صحیح اجرا می شود، می‌توان اطمینان داشت که بهترین استفاده از نیروی انسانی و درنتیجه بیشترین بهره‌وری در سازمان وجود دارد. ولی برای اجرای این عوامل از چه فنون و ابزاری می‌توان استفاده کرد؟ در زیر به چند نمونه از فنون خلق توانمندی در سازمانها اشاره شده است و درصورت لزوم توضیحاتی نیز ارائه شده است.

 

۱- اجرای نظام پیشنهادها در سازمان

۲- تشکیل دوایر کیفیتی

۳- تشکیل گروه های کاری: از جمله وظایف مدیران تشکیل گروه های کاری توانمند است. برای این منظور ایجاد و رشد عوامل چندی در محیط کار از الزامات به شمار می‌رود که مدیران و کارکنان با هم در ایجاد و گسترش آنها سهیم‌اند. از جمله این موارد عبارتند از: احترام، اطلاعات، کنترل، تصمیم‌گیری، مسئولیت و مهارت

۴- ایجاد و بکارگیری سیستم مناسب ارزیابی عملکرد و معرفی کارمند نمونه در دوره های زمانی مشخص

۵- ایجاد امکانات انگیزشی

۶- غنی‌سازی شغلی: به منظور غنی‌سازی شغلی باید اطلاعات کافی در مورد شغل وجود داشته باشد که از طریق تجزیه و تحلیل شغل می‌توان به آن دست یافت. تجزیه وتحلیل شغل عبارت است از روشهایی برای تعیین و شناسایی وظایف، مسئولیت ها، شرایط کاری و ارتباط بین مشاغل و خصوصیات انسانی کارکنان. در واقع تجزیه و تحلیل شغل خلاصه‌ای از وظایف، مسئولیت ها، رابطه آن با مشاغل دیگر، دانش و مهارت های مورد نیاز برای تصدی شغل و شرایط کاری است. تجزیه و تحلیل شغل از اساسی‌ترین و بهترین کارهایی است که کلیه موسسات برای استفاده، پرورش و حفظ منابع انسانی و غنی‌سازی شغل آنها انجام می‌دهند. مدیر موفق کسی است که بتواند محیط فرهنگی سازمان خود را که عاملی بسیار مؤثر در رفتارهای کارکنان است، عمیقاً بشناسد و آن را در جهت اجرای برنامه های سازمان خود بکار گیرد. حقوق و مزایای افراد باید بر اساس ماهیت شغل، تخصص، تجربه و عملکرد فرد در برابر تغییرات و برنامه ها تعیین شودو اگر عملکرد افراد به دقت ارزیابی نشود و مطابق شایستگی به آنان امتیاز داده نشود یا به تعبیر دیگر افراد شایسته از امتیازات بیشتر در سازمان برخوردار نشوند در آن سازمان به تدریج فرهنگ کم کاری بوجود می آید. موفق ترین سازمان ها، آنهایی هستند که افرادی را که توانایی ایجاد ارزش افزوده از طریق کسب و به کارگیری دانش و فن آوری‌های جهانی دارند، جذب، پرورش و نگهداری نمایند. امروزه استعداد و دانش نیروی کار عامل اصلی موفقیت است.

کاهش هزینه ها، آموزش مستمر کارکنان و همگام شدن با تحولات جاری روز ازجمله مزایای کاربرد برنامه ریزی اثربخش و کارایی نیروی انسانی است.

چنانچه سازمان ها توانایی استفاده درست از نیروهای انسانی را نداشته باشند، در آن صورت در عرصه رقابت موفق نخواهند شد.

مدیریت منابع انسانی ازطریق برنامه ریزی کارآمد می تواند توانایی های نیروهای موجود را ارتقا بخشد.

در تمام سازمان ها، افرادى هستند که به لحاظ فنى، (دانش یا مهارت)، از جمله افراد موثر سازمان هستند، اما به لحاظ رفتارى، با سازمان، مشتریان، رییس خود، یا مخاطبان سازمان مشکل دارند. بدیهى است که حفظ این افراد، که سرمایه هاى سازمان هستند، و استفاده از آنها در راستاى اهداف سازمان، مهم است.

جهت بکارگیری بهتر نیروی انسانی در سازمان می توان موارد زیر را انجام داد:

 1. تجزیه و تحلیل نیازهای منابع انسانی: استخدام و بکارگیری نیروی انسانی شایسته، ماهر و کارآمد و از همه مهمتر آموزش پذیر با قابلیت کافی از اولویت اول برخوردار است.
 2. از کارکنان در راستای تخصص مربوطه استفاده شود. فرایندی که می تواند موجب رشد، پیشرفت و بهبود عملکرد سازمان را بهمراه داشته باشد استفاده از افراد در جایگاه خویش می باشد.
 3. در طول خدمت بطور مرتب بر عملکرد کارکنان نظارت شود.
 4. به منظور ایجاد رقابت میان کارکنان تشویق در نظر گرفته شود.
 5. نوآوری، بهینه‌سازی و خلاقیت کارکنان در کار و شغل مورد نظر مورد مطالعه قرار گیرد.
 6. اقدامات شاخص کارکنان را در زمینه های مختلف مورد بررسی قرار داده و شخصص در جایی گماشته شود که بهترین کارایی را در امور انجام شده داشته باشد.
 7. شناسایی افرادی که قابلیت ارتقاء و به کارگماری در پست های مناسب را می توانند دارا باشند.
 8. شناسایی افرادی که باید انتقال یابند، یا جابجا شوند.
 9. تعیین افرادی که باید به خدمت آنها خاتمه داد.

نکته های آخر:

کارکنان مهمترین دارایی مانیستند ، کارکنان شایسته مهم ترین دارایی به حساب می آیند.

حداکثر شادی و خشنودی انسان ها زمانی به دست می آید که در شغل هم راستا با شخصیت خود به کار گمارده شوند.

زندگی ارزشمندتر از آن است که فقط به امید فرارسیدن دوران بازنشستگی کار کنید.

نوشته فنون و ابزارهای خلق توانمندی در سازمان ها اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی ایده. پدیدار شد.


ادامه مطلب »اردیبهشت
۰۸
مدیریت پورتفولیو چیست؟
ارسال شده توسط hkh در ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۸:۲۹ قبل از ظهر

پورتفولیو چیست؟

پورتفولیو، مجموعه ایی از پروژه ها و یا برنامه ها و دیگر کارهایی است که در یک مجموعه قرار می گیرند تا مدیریت کارآمد بر آن فعالیت را تسهیل کنند، به گونه ای که هدف های تجاری استراتژیک محقق شود. اجزای یک پورتفولیو، کمیت پذیر هستند، بدین معنی که می توان آن ها را اندازه گیری، دسته بندی و الویت بندی کرد. پروژه ها یا برنامه ها، لزوماً وابسته به هم نیستند و این الزام نیز وجود ندارد که به طور مستقیم با یکدیگر مربوط شوند. در هر لحظه، پورتفولیو، شمایی از اجزای منتخب خود را ارائه می کند که این اجزا هدف های استراتژیک سازمان را منعکس می سازند و برآن ها تأثیر می گذارند. بدین معنی که پرتفولیو: مجموعه ای از برنامه ها، پروژه ها، زیر پروژه ها، زیر پورتفولیوها و دیگر موارد فعال سازمان، در یک مقطع زمانی است. درک ارتباط یک پورتفولیو با اجزای آن حائز اهمیت است.

مدیریت پورتفولیو چیست؟

مدیریت Portfolio عبارت است از مدیریت متمرکز یک یا چند پرتفولیو که شامل: شناسایی، الویت بندی، تفویض اختیار، مدیریت و کنترل پروژه ها و دیگر کارهای مربوطه است تا هدف های تجاری استراتژیک محقق شود. انواع بسیار متعددی از مدیریت پرتفولیو وجود دارد. استاندارد مدیریت پورتفولیو، درصدد نیست تا به همه انواع مدیریت پرتفولیو بپردازد، بلکه بر مدیریت پرتفولیو پروژه تمرکز می کند. مدیریت پورتفولیو، مدیریت هماهنگ یک یا چند پورتفولیو برای دستیابی به استراتژی ها و اهداف سازمانی است. این کار شامل فرآیندهای سازمانی مرتبط می شود که سازمان توسط آن ها، منابع داخلی محدود خود را، ارزیابی، انتخاب، و اولویت بندی کرده و تخصیص می دهد تا بهتر به استراتژی های سازمانی منطبق با دیدگاه، هدف و ارزش های خود، دست یابد. مدیریت پورتفولیو اطلاعات مفیدی را در پشتیبانی یا اصلاح استراتژی های سازمانی و تصمیمات سرمایه گذاری، ارائه می کند.

مدیریت پورتفولیو موقعیتی را برای هیات حاکمیت سازمان به وجود می آورد تا تصمیماتی را اتخاذ نمایند که جهت گیری گروهی از اجزای پورتفولیوها را برای دستیابی به نتایج مشخص شده، کنترل کرده و تحت تأثیر قرار دهد. سازمان ها با استفاده از فرآیندها، ابزارها و تکنیک های تشریح شده در این استاندارد، نقش یا مشارکت هر یک از اجزای پورتفولیو و همسویی نسبی آن ها با اهداف استراتژیک را شناسایی، انتخاب، اولویت بندی، هدایت، تخصیص منابع، نظارت و گزارش دهی می کنند.

مدیریت پورتفولیو تقاضاهای متضاد میان طرح ها و پروژه ها را موازنه نموده، منابع (انسانی، مالی) را بر طبق اولویت ها و ظرفیت سازمان تخصیص می دهد و بدین ترتیب به منافع شناسایی شده، دست می یابد. تمرکز مدیریت طرح، بر دستیابی به اهداف هزینه ای، زمانی، و عملکردی پروژه در طرح یا پورتفولیو، قرار دارد. مدیریت پروژه بیشتر بر دستیابی به اقلام قابل تحویل خاصی که از اهداف خاص سازمانی حمایت می کنند، تکیه دارد. لازم به ذکر است که یک سازمان می تواند بیش از یک پورتفولیو داشته باشد که هر کدام به استراتژی و اهداف خاصی اشاره دارند و هر یک از پورتفولیو ها می تواند شامل زیر پورتفولیو (Sub Portfolio) نیز باشد.

نقش مدیر Portfolio چیست؟

مدیر پورتفولیو عموماً مدیر ارشد یا تیم مدیریتی ارشد، از راه های زیر، بر بر پورتفولیوها نظارت و مدیریت می کند.

ایفای نقش کلیدی در الویت بندی پروژه و تضمین این مسأله که در میان اجزا توازن وجود دارد و اجزا در راستای هدف های استراتژیک قرار دارند.

ارزیابی به موقع پرتفولیو و عملکرد اجزا و ارائه آن ها به ذینفعان کلیدی و نیز شناسایی زودهنگام موضوع ها و ریسک های پرتفولیو که بر عملکرد آن ها تأثیر می گذارند.

سنجش ارزش حاصله برای سازمان که از راه ابزار های سرمایه گذاری فراهم آمده است که از آن جمله می توان به نرخ بازگشت سرمایه (ROI) ارزش خالص فعلی (NPV)، مدت زمان بازپس دهی سرمایه (PP) اشاره کرد.

نوشته مدیریت پورتفولیو چیست؟ اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی ایده. پدیدار شد.


ادامه مطلب »فروردین
۲۲
بلاک چین (Blockchain) چگونه می تواند بر آموزش تأثیر بگذارد
ارسال شده توسط hkh در ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۲۹ قبل از ظهر

کلمه ” بلاک چین ” چند سال پیش فقط برای افراد معدودی شناخته شده بود. امروزه، بیشتر افراد نام بلاکچین را شنیده اند، حتی اگر آنها فقط آن را به عنوان “چیزی که باعث کار بیت کوین می شود” بدانند. در حالی که ارزهای دیجیتال اولین کاربرد گسترده فناوری بلاکچین است، اما این تنها کاربرد آن نیست. بلاکچین ها با داشتن دفاتر امن و غیرمتمرکز، در بسیاری از زمینه ها از جمله سلامت و آموزش قابل استفاده هستند.

 

صرفا جهت یادآوری…

بلاکچین ها دفاتر نگهداری حساب به صورت توزیع شده هستند.

احتمالا قبلاً دفتر کل را دیده اید. آنها کتابچه هایی هستند که سوابقی مانند حسابداری یا نمرات دانشجویان در آنها نگهداری می شود. امروزه اکثرا الکترونیکی هستند، با استفاده از نرم افزارهای تخصصی نگهداری می شوند و به طور کلی متمرکز هستند.

اگر یک دفتر مرکزی متمرکز به سرقت برود ، آسیب ببیند یا به هر طریقی به خطر بیفتد ، منجر به مشکلی غیرقابل جبران خواهد شد. بنابراین نگهداری دقیق نسخه های دفاتر در مکان های مختلف ، راهکار مناسبی برای محافظت خواهد بود ، به شرط آنکه هر نسخه، نسخه واقعی ، معتبر ، تأیید شده و اصلی باشد. این همان چیزی است که دفتر توزیع شده نامیده می شود.

در یک بلاکچین ، هر یک از گره های دیجیتالی جداگانه یک نسخه کامل از دفتر را نگه می دارد و همچنین به طور مداوم از صحت اطلاعات تازه ثبت شده و همچنین کپی ذخیره شده خود اطمینان می یابد. اگر هرکدام یا بسیاری از این گره ها از کار بیفتند یا به خطر بیفتند ، اطلاعات دفتر به طور کامل سالم باقی می ماند.

به راحتی می توانید درک کنید که چگونه این امر می تواند در بسیاری از زمینه ها مفید باشد. اما بلاکچین علاوه بر داشتن دفتر کل ، خدمات دیگری مانند قراردادهای هوشمند و سیستم جوایز داخلی را نیز ارائه می دهد. بیایید بررسی کنیم که بلاک چین چگونه می تواند بر آموزش در سالهای پیش رو تأثیر بگذارد.

 

Blockchains چه کاری می تواند برای آموزش انجام دهد؟

فناوری بلاچین کاربردها و مزایای بسیار در مباحث آموزش و یادگیری دارد:

 • سوابق فراگیران ثبت و نگهداری نتایج و ریزنمرات یکی از وقت گیرترین و پرمشغله ترین کارها در موسسات آموزشی و دانشگاه های امروز است. عملیات تایید نمرات جهت صدور گواهی به صورت دستی انجام می شود. نوع دیگری از داده ها که به طور مکرر درخواست می شود ، تأیید محتوای دوره است. در آموزش های سطوح پایه یا عالی ، ممکن است این اتفاق بیفتد که دانش آموز کلاسی را به نام “جبر” بگذراند و سپس به یک کشور دیگر منتقل شود و در آنجا در مدرسه ای ثبت نام کند که در آن یک کلاس به نام “جبر” نیز تدریس می شود. اما آیا هر دو دوره مطالب یکسانی دارند؟ تأیید این به معنای مقایسه محتوای دوره ها است. در سطح دانشگاه ، این یک کابوس است. اما اگر این اطلاعات در یک زنجیره بلوکی ذخیره شده باشد ، تنها با چند کلیک ، یک شخص می تواند یک رکورد کامل و تأیید شده از دوره های محتوا و تمام موفقیت های تحصیلی بدست آورد.

 

 • گواهینامه ها و مدارک درست مانند نمرات ، مدارک تحصیلی و گواهینامه های یادگیری و مهارت نیز می تواند در بلاکچین صادر و ذخیره شود. به جای درخواست از موسسه صادر کننده مدرک برای تأیید یک نسخه کاغذی ، فقط لازم است که پیوندی به دیپلم دیجیتال برای کارفرمایان ارائه شود. این کار تا حدودی قبلاً انجام شده است. این امر از ارسال مدارک جعلی به کارفرمایان بالقوه جلوگیری می کند ، وضعیتی که متأسفانه بسیار شایع است.

 

 • نشان ها علاوه بر مدارک تحصیلی ، رزومه معمولی فرد شامل اطلاعات اضافی زیادی است که می تواند مربوط به کارفرمایان باشد. منظور مهارت های زبان خارجی ، دانش فنی یا توانایی های خاص است که لزوماً مربوط به حرفه شخص نیست. برای مثال ، فردی که یک پزشک با مدرک کارشناسی ارشد در دیابت شناسی مراقبت های اولیه است. اما این به کسی نمی گوید که وی به چهار زبان با سطوح مختلف تسلط صحبت می کند ، می تواند شبکه های رایانه ای راه اندازی کند ، از ارزهای رمزپایه آگاهی داشته باشد یا یک آشپز آموزش دیده باشد. باز هم ، تأیید این مهارت ها آسان نیست. اما شخص می تواند شخص ثالث خبره ای را برای تأیید این مهارت و اعطای گواهینامه یا نشان دریافت کند. اگر اینها در زنجیره بلوکی ذخیره شده باشد ، ثابت می کند که شخص واقعاً مهارت های مورد نظر را دارد.

 

 • ذخیره سازی اطلاعات اگر موسسات بخواهند برنامه های درسی ، سوابق ، مدارک تحصیلی و سایر اطلاعات دیجیتال را ذخیره کنند ، فضای ذخیره سازی انبوهی مورد نیاز است. ذخیره همه موارد روی هارد دیسک های محلی ما را به مسئله متمرکز کردن پرونده ها بازمی گرداند. اگر هارد دیسک ها به هر طریقی آسیب ببینند یا به خطر بیفتند ، این یک مشکل بزرگ است. ذخیره سازی ابری یک گزینه است ، اما خرید مقدار فضای ذخیره سازی ابری مورد نیاز برای بسیاری از موسسات دور از دسترس است. یک راه حل ممکن سرویس های ذخیره سازی ابری مبتنی بر بلاکچین است.

 

 • دروس و دوره ها بسیاری از بلاک چین ها دارای قابلیت قرارداد هوشمند نیز هستند. این بدان معنی است که می توان دروس و دوره ها را در بلاکچین برنامه ریزی کرد و در صورت تحقق برخی شرایط به طور خودکار اجرا کرد. به عنوان مثال ، یک مدرس می تواند شرایطی را برای فراگیران تنظیم کند. اتمام هر کار می تواند به طور خودکار توسط قراردادهای هوشمند blockchain تأیید شود. پس از اتمام همه وظایف ، مدرسان می توانند حق الزحمه را با رمزارزها دریافت کنند.

 

 • انتشارات فراگیران ، مدرسان ، اساتید و محققان دوره های کارشناسی و پیوسته دائماً مطالب با کیفیت تولید می کنند. اما انتشار آنها سخت است. علم دارای سابقه طولانی در تحقیقات شایسته ای است که به دلایل مختلف توسط مجلات علمی رد می شد: مقاله Enrico Fermi در سال ۱۹۳۳ در مورد فعل و انفعالات ضعیف ، مقاله Hans Krebs در سال ۱۹۳۷ در مورد چرخه اسید سیتریک ، تحقیق Rosalyn Yalow در سال ۱۹۵۵ که زمینه ها را برای رادیوایمونواسی و حتی به تازگی مقاله کاری کالی مولیس در مورد واکنش زنجیره ای پلیمراز به دلایل مختلف رد شد – و همه این مقالات برای دریافت جایزه نوبل برای نویسندگانشان ادامه یافت! این نه تنها نشان می دهد که رد کردن به معنای بد بودن مقاله شما نیست ، بلکه نشان می دهد که چاپ کردن چقدر دشوار است.

اما انتشار در بلاکچین می تواند به نویسندگان ، محققان و بسیاری دیگر در صنعت کمک کند. Blockchains همچنین می تواند به مدیریت حقوق و محافظت در برابر سرقت معنوی از صاحب مطلب کمک کند.

 

 • هزینه های کمتر بسیاری از برنامه های کاربردی ذکر شده در بالا به این معنی است که بسیاری از فرآیندهای وقت گیر و پر کار به صورت خودکار انجام می شوند. این امر منجر به کاهش هزینه های موسسات می شود که به نوبه خود می تواند به پس انداز فراگیرانی تبدیل شود که ممکن است نیازی به صرف سالها برای پرداخت وام نباشد. مدارس و دانشگاه ها ، همچنین می توانند هزینه های مربوط به فضای ذخیره سازی پرونده ها و با قطع واسطه ها در بسیاری از فعالیت ها را کاهش دهند.

 

 • پاداش گره های رایانه ای که به طور مداوم یکپارچگی اطلاعات ذخیره شده در یک بلاک چین را تأیید می کنند ، پاداش هایی را به صورت رمزهای دیجیتالی مانند بیت کوین یا اتر دریافت می کنند. این همان چیزی است که استخراج ارز رمزنگاری شده نامیده می شود. افرادی که برای تأیید بلاکچین های مرتبط با آموزش از رایانه استفاده می کنند نیز به عنوان پاداش توکن دریافت می کنند. این توکن ها سپس می توانند در یک صرافی امن رمزنگاری شده با سایر ارزهای رمزپایه یا پولی معامله شوند ، یا برای پرداخت کالاها و خدمات در داخل جامعه آموزش استفاده شوند.

 

 

بلاک چین در حال تغییر فضای اقتصادی از طریق ارزهای رمزپایه است. با نگاه کردن به اینکه بلاکچین چگونه می تواند بر آموزش در سالهای آینده تأثیر بگذارد، دفترهای توزیع شده و قراردادهای هوشمند می تواند یک تصویر کاملاً جدید ترسیم کند موارد فوق گوشه ای از پتانسیل محتمل نیز نیست. نکته خوب این است که فناوری لازم از قبل وجود دارد ، بنابراین در کوتاه مدت قابل دستیابی است. آینده مطمئناً امیدوار کننده است و تأثیر مثبتی را که بلاکچین ها می توانند بر روی آموزش داشته باشند، میتوان به وضوح دید.

 

نوشته بلاک چین (Blockchain) چگونه می تواند بر آموزش تأثیر بگذارد اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی ایده. پدیدار شد.


ادامه مطلب »