پرتال مشتریان ایده
 شاخه های اخبار
(28)اخبار ایده (3)آزمون (2)یادگیری الکترونیکی (80)مقاله (2)مفاهیم و اصطلاحات (4)مدیریت عملکرد (4)مدیریت آموزش (28)منابع انسانی (1)WFH (2)دور کاری (1)اخلاق حرفه ای (1)مدل گانیه (1)يادگيری اثربخش (1)دلبستگی شغلی (1)دکتر سعید سپهری (1)کتاب استاندارد بین المللی (1)simple wikipedia (1)wikipedia (1)ویکی پدیا (1)ویکی پدیا ساده (1)پسا کرونا (1)کرونا (1)یادگیری مادام العمر (1)LMS (1)سامانه یادگیری الکترونیکی (1)رفتار حرفه‌ ای (1)رفتار حرفه‌ ای در کار (1)اعتیاد به کار (1)انزوا در زمان دور کاری (1)ایده (1)دانش بنیان (1)یادگیری خودگام (1)ROI (1)معرفی کتاب (1)شناسه یکتای پشتیبانی (3)Adobe Connect (2)اپ ایده (1)اپلیکشن موبایل ایده (1)شهروندی دیجیتال (1)مدیریت استخدام (1)جلسات بازخور (2)عادت‌های موفقیت (9)یادگیری (17)آموزش (3)BIGBLUEBUTTON (1)سازندگی (1)سازنده گرایی (2)آزمون الکترونیکی (1)طراحی آزمون (1)جلسات بازخورد (2)فناوری (1)بیگ بلو باتن (1)Flash (1)فلش (6)آموزش الکترونیکی (1)اصلاح قانون چک (1)تحول چک (2)تغییر قرن (1)سال 1400 (1)Virtual Reality (3)واقعیت مجازی (2)یادگیری ترکیبی (1)یادگیری تلفیقی (2)تغذیه سالم (2)SMART (1)اهداف SMART (1)مدل های شایستگی کارکنان (1)Blockchain (1)بلاک چین (1)Portfolio (1)پورتفولیو (1)توانمندسازی کارکنان (1)خلق توانمندی (1)مدیر منابع انسانی (1)ویژگی‌های مدیر منابع انسانی (1)هدایت گر خوب (1)My Idea (1)Blended Learning (1)بازاریابی خدمات بانکی (3)تکنولوژی (1)Virtual Realit (1)Micro-learning (1)میکرولرنینگ (1)1400 (1)ادوب کانکت ۱۱ (1)هدایتگر خوب (1)اشتباه رایج مدیران (1)بدفهمی نیروهای منابع انسانی (1)اشتباهات همکاران تازه کار (1)VR (1)بانکداری اسلامی (1)دوره الکترونیکی (1)mentoring (2)منتورینگ (1)موسسه عالی آموزش بانکداری ایران (1)نرم افزار پرتال مراکز آموزش (1)کانال یوتیوب ایده (1)ریسک سازمانی (1)آموزش آنلاین (1)نرم افزار مدیریت آموزش (1)CIRO (1)ارزشیابی آموزش (2)ارزیابی امنیتی محصول (1)بودجه بندی (1)بودجه ریزی (2)اثر بخشی آموزش (1)Journal Clubs (1)ژورنال کلاب (1)آموزش کارکنان (3)ایزو 10015:2019 (1)کوچینگ سازمانی (1)ریسک (1)ریسک عدم سرمایه گذاری در آموزش (1)آموزش اعضای هیات مدیره (1)افتا (1)مرکز مدیریت راهبردی افتا (1)جدول تقسیم کار (1)جریان کار (1)افزایش بهره وری (1)boot camp (1)بوت کمپ (1)مدل شایستگی (1)توسعه فردی (1)انگیزه_کاری (1)شیوه یادگیری (1)اپ موبایل (1)سبک یادگیری (1)سبک یادگیری وارک (1)دسته‌بندی نشده (1)نگهداشت کارکنان (1)الگو_طراحی (1)طراحی_آموزشی (1)سال_نو
RSS Feed
اخبار
اسفند
۲۲
۱۰ تصمیم متداول برای سال جدید و ( راهکارهایی برای دنبال کردن آنها )
ارسال شده توسط hkh در ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ ۰۳:۱۱ بعد از ظهر

هر ساله، میلیون ها نفر تصمیماتی جدید برای سال نو می گیرند، به این امید که جرقه ای در جهت تغییرات مثبت ایجاد کنند. این تصمیمات اغلب متمرکز بر موضوعات تکراری (نظیر سلامت، تناسب اندام، بهبود وضعیت مالی و یادگیری چیزهای جدید) هستند. احتمالا برخی از این موارد برای شما هم آشنا به نظر برسد:

 1. ورزش بیشتر
 2. کاهش وزن
 3. سازماندهی به امور
 4. یادگیری مهارت یا سرگرمی جدید
 5. استفاده تمام و کمال از زندگی
 6. پس انداز بیشتر / خرج کمتر
 7. ترک سیگار
 8. صرف زمان بیشتر با خانواده و دوستان
 9. مسافرت بیشتر
 10. مطالعه بیشتر

تحقق بخشیدن به تصمیمات سال نو

علیرغم نیت حسنه ای که مردم دارند، هنگامی که هیجانات ابتدای سال فروکش می کند، اغلب در عملیاتی کردن برنامه های خود با چالش روبرو می شوند. براساس مطالعه ای که در مجله روانشناسی بالینی منتشر شده است، تنها ۴۶ درصد از افراد در تصمیمات سال نو موفق بوده اند. این به معنای شکست بیش از نیمی از افرادی است که برای سال جدید هدف تعیین می کنند.

این مطالعه همچنین شامل گروهی نیز بود که تصمیم مشخصی برای سال نو نداشتند اما هدفی داشتند که می‌خواستند در آن سال به آن برسند. تنها ۴ درصد از آنها در دستیابی به اهداف خود موفق بودند که نتیجه ای به مراتب بدتر از گروه اول داشت.

طبیعتا ما نمی خواهیم در زمره افرادی باشیم که در رسیدن به آرزوها و رویاهای خود برای سال ۱۴۰۲ شکست می خورند. بنابراین نیاز به یک برنامه جامع برای پیگیری تصمیمات خود داریم.

اگر می خواهید شناخت بهتری از تصمیمات خود برای سال نو داشته باشید، این ۱۰ مرحله را دنبال نمایید:

 1. آمادگی ذهنی برای تغییر

تغییر عادات ریشه دار کار ساده ای نیست، بنابراین قبل از غوطه ور شدن در اهداف جدید، مهم است یک قدم به عقب بردارید و برای تغییرات قریب الوقوع آماده شوید.

اولین پیشرفت در تغییر، اطلاع از داشته های فعلی و اقدامات گذشته است. یعنی با توجه به اینکه در پایان یک سال و آغاز سال بعد هستیم، زمان مناسبی برای بررسی دستاوردهای گذشته است. به موضوعات زیر فکر کنید:

 • در سال گذشته چه تصمیماتی داشتم؟
 • در ایجاد چه پیشرفت هایی توانمند بودم؟
 • در ایجاد چه پیشرفت هایی ناتوان بودم؟

ناخودآگاه ممکن است روی ناتوانی ها متمرکز شوید ولی نباید پیشرفت ها هر چقدر هم جزیی فراموش شوند و داشتن حس مثبت به واسط تجلیل پیشرفت ها قطعا مفید خواهد بود.

باید نسبت به تحقق تصمیمات جدید خوش بین بود، به همین دلیل حس مثبت کسب شده از دستاوردهای گذشته را برای یاداوری در زمان مواجهه با چالش در آینده استفاده کنید.

در فکر کردن به تغییرات مدنظر به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • مثبت بمانید
 • از تغییرات بزرگ و ناگهانی پرهیز کنید
 • تغییرات باید تدریجی باشند
 • تغییرات بزرگ را با اجرای تغییرات کوچک بنا کنید
 • کمی جای خطا بگذارید
 1. هدفی تعیین کنید که به شما انگیزه دهد

از اینکه چقدر مردم اهدافی را تعیین می کنند که برای خودشان نیست، متعجب خواهید شد. اهدافی که توسط یک مدیر، همسر، فشار والدین یا همسالان اجبار می شوند.

هر چقدر اشتیاق کمتر باشد شانس موفقیت نیز کمتر خواهد شد. بنابراین باید مطمئن شوید که هدف تعیین شده برای شما مهم است و در رسیدن به آن برای شما ارزش و منفعتی وجود دارد. این دلیل و تمایل شما و در یک کلام انگیزه شما برای اقدام عملی خواهد بود.

نه تنها باید با درونی ترین خواسته های خود هماهنگ شوید، بلکه باید مطمئن شوید که تصمیمات با اولویت های اصلی شما همسو هستند.

اگر اهداف شما شغل محور هستند، مانند بهبود مهارت های اکسل، ایجاد برنامه توسعه حرفه ای، راهی عالی برای حفظ انگیزه در مسیر رسیدن به هدفتان است.

 1. تصمیمات را به اندازه ای که قابل مدیریت باشند محدود کنید

یک اشتباه رایج تنظیم اهداف با انتظارات غیرمعقول است. همه ما می خواهیم ۲۵ زبان مختلف و ۱۵ مهارت شغلی جدید یاد بگیریم و ۵ عادت بد را هم ترک کنیم اما ما ابر قهرمان نیستیم. داشتند تصمیمات فراتر از محدودیتها، ختم به نرسیدن به آنها می شود.

بنابراین، باید فهرست کوتاهی از تصمیماتی که می‌ توانید در سال آینده مدیریت کنید، تهیه کنید. نکته کلیدی در اینجا درک نحوه اولویت بندی این لیست است. در اینجا مهم شناخت محدودیت های خود است.

این هم به خاطر داشته باشید که بهتر است یک تصمیم را عملیاتی کنید تا اینکه چندین تصمیم نیمه تمام داشته باشید.

 1. تصمیمات مشخص داشته باشید

در تعیین اهداف از چارچوب تعیین هدف SMART کمک بگیرید.

 • Specific : اهداف را تا حد امکان واضح بیان کنید. به عنوان مثال ترک سیگار مشخص تر از سالم بودن است. در حالی که “سالم بودن” عالی است، این عبارت می تواند به روش های مختلف تفسیر شود.
 • Measurable : اهداف خود را قابل اندازه گیری کنید. مثلا ۱۰ درصد از وزن بدنم را کاهش خواهم داد.
 • Attainable : هدفی دست یافتنی و در عین حال چالش برانگیز انتخاب کنید. پیدا کردن ۱۰۰ دوست در سال جاری شگفت انگیز است اما انجام آن احتمالاً بسیار سخت است. از سوی دیگر، ایجاد ۱۰ دوست جدید امکان پذیر است.
 • Relevant : همان طور که پیش تر در خصوص انگیزه صحبت کردیم، آن را با اولویت ها و برنامه های خود مرتبط نگه دارید.
 • Time-sensitive : به خود یک چارچوب زمانی بدهید که در آن به یک هدف برسید.
 1. اهداف بزرگ را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید

بسیاری از ما علی رغم نیت مثبتی که داریم در تاثیر اشتیاق، به طور ناخودآگاه هدف بزرگی را انتخاب می کنیم که رسیدن به آن آسان نیست. تقسیم یک هدف بزرگ به اهداف کوچک که دست یافتنی تر هستند مفید خواهد بود.

برای این منظور گام های زیر را دنبال کنید:

 • فهرستی از وظایف فرعی ایجاد کنید.
 • آنها را طبق اولویت مرتب نمایید.
 • از ابزارهای بصری برای مشاهده بهتر آنها استفاده کنید.
 • برای هر کار نقاط عطف تعیین کنید.
 • مشخص کنید که هر کار چقدر زمان نیاز دارد.
 • منابع مورد نیاز را بر اساس برنامه ریزی انجام شده، اختصاص دهید.
 • روی قدم بعدی تمرکز کنید و نه هدف بزرگ
 1. اهداف خود را بنویسید

در حالی که داشتن اهداف عالی است، مستند سازی آنها به نوعی حیاتی است. در اینجا شش دلیل برای نوشتن اهداف خود آورده شده است:

  • آنها به راحتی فراموش می شوند. اگرچه ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما ما انسان هستیم و ممکن است به راحتی حواسمان پرت شود و فراموش کنیم.
  • نوشتن تصمیمات به شما کمک می کند تا مشخص کنید که می خواهید به چه چیزی برسید. این شما را مجبور می کند که تصمیم بگیرید و در کلمات خود دقیق باشید.
  • نوشتن قصد و نیت را ایجاد می کند، اما برای رسیدن به نتیجه باید اقدامی انجام شود. داشتن یک گزارش مکتوب از اهداف یادآوری دائمی برای اقدام است.
  • اهداف مکتوب می توانند به عنوان یک فیلتر و چراغ راهنمایی برای دنبال کردن فرصت ها عمل کنند.
 • اهداف مستند به شما کمک می کنند تا بر مقاومت در برابر پیشرفت غلبه کنید. ما اهدافی را برای حرکت رو به جلو تعیین می کنیم، اما مقاومت طبیعی در برابر تغییر وجود دارد. اهداف نوشته شده شما وقتی به مانع برخورد می کنید، شما را به جلو سوق می دهد.
 • در نهایت، اهداف مکتوب یادآور این است که چقدر پیشرفت کرده اید و چه چیزی به دست آورده اید. این احساس خوبی است که در پایان سال آینده به گذشته نگاه کنید و بدانید که تصمیم شما به نتیجه رسیده است.
 1. تصمیمات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

خیلی خوب است که برای خود تصمیم بگیرید و شاید حتی آن را یادداشت کنید، اما اگر هیچ کس دیگری از آن اطلاعی نداشته باشد، فراموش کردن یا حتی نادیده گرفتن آن آسان است. و وقتی به آن دست یابید، هیچ کس اهمیت نمیدهد.

از طرف دیگر، همتایان شما که تصمیم گرفتند هدفشان را به کسی بگویند، احساس متفاوتی دارند. اکنون که آنها هدف خود را عمومی کرده اند، احساس تعهد و مسئولیت پذیری می کنند. اگرچه مسخره به نظر می رسد، این احساس گناه اغلب قوی تر از خود انگیختگی است.

 1. هر جا که مقدور است اقدامات را هوشمند و مکانیزه کنید

خبر خوب این است که احتمالاً فناوری را در جیب خود دارید که می تواند به شما کمک کند تا تصمیمات خود را بهتر دنبال کنید – اتوماسیون در قالب برنامه های یادآور.

امروزه، میلیون‌ها برنامه و سرویس مختلف وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا تصمیمات خود را دنبال کنید.

 1. تصمیمات خود را به طور منظم مرور کنید

اگر به طور منظم به تصمیم خود فکر نمیکنید، قرار نیست آن را دنبال کنید. بنابراین، بخش مهمی از تحقق هدف شما، مرور منظم آن است. حداقل این بررسی باید ماهانه باشد، اما هر چه بیشتر باشد، بهتر است.

شاید کمی احمقانه به نظر برسد که هر روز به تصمیم خود فکر کنید، اما این مراحل کوچکتر مضاعف است که منجر به تغییرات عظیم در طول یک سال می شود.

 1. اگر از مسیر خارج شدید، سریع به راه خود باز گردید

همانطور که پیش تر گفتیم زمان می‌ برد تا تصمیم شما به واقعیت تبدیل شود، و می ‌دانیم که تغییر دشوار است. در واقع، ما از قبل گفتیم که باید جایی برای اشتباهات و شکست ‌ها بگذاریم.

این موارد را ذهن داشته باشید:

 • نادیده گرفتن یک کار میانی، یک شکست کامل نیست.
 • از دست دادن یک هدف با ۱۰ درصد یا حتی ۸۰ درصد، شکست کامل نیست.
 • دیر به پایان رساندن یک کار، یک شکست کامل نیست.

شکست ‌ها ممکن است اتفاق بیفتند، اما تا زمانی که به درستی مدیریت شوند، روی هدف بزرگ تأثیری نمیگذارند. نکته کلیدی این است که به هر قیمتی از یک نگرش شکست ‌طلبانه اجتناب کنید، به عنوان مثال، “خب، من یک بار اشتباه کردم، چرا باید دیگر سعی کنم این کار را انجام دهم.”

و اگر عقبگردی وجود دارد، مهم است که بفهمید چه چیزی منجر به آن شد و چگونه می توانید از وضعیت مشابه در آینده جلوگیری کنید، به عنوان مثال، “اگر بعد از کار، بازی های ویدیویی انجام دهم، به باشگاه نخواهم رفت. بعد از کار، نباید بازی های ویدیویی انجام دهم!»

به محض اینکه اشتباهی مرتکب شد، اوضاع را کنترل کنید و به سراغ کار بعدی بروید. برای مثال، اگر یک جلسه مطالعه را رها کردید، فردا آن را جبران کنید و ادامه دهید. چند اشتباه کوچک نباید تصمیم شما را برای سال خراب کند!

در پایان، امیدواریم راهکارهای پیشنهادی در این مقاله برای شما مفید واقع شود و در سال پیش رو به اهداف و آرزوهای خود دست پیدا کنید.

سال نو

سال ۱۴۰۲ پیشاپیش مبارک

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته ۱۰ تصمیم متداول برای سال جدید و ( راهکارهایی برای دنبال کردن آنها ) اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی. پدیدار شد.


ادامه مطلب »دی
۱۳
نمونه ای از الگوهای طراحی آموزشی
ارسال شده توسط hkh در ۱۳ دی ۱۴۰۱ ۰۴:۱۴ بعد از ظهر

 

الگوى طراحى آموزشى بر اساس عوامل چهارگانه یکى از الگو هاى قابل‌ توجه در طراحى آموزشى است که براى اجرا، بازنگرى و اصلاح برنامه بکار مى‌ رود.

الگوطراحی1

الگوى طراحى آموزشى دانشگاه ایندیانا

الگوى طراحى آموزشی مورد استفاده در دانشگاه ایندیاناى آمریکا نیز یکى از الگو هاى قابل توجه در طراحى آموزشى است. همچنان که در طرح ملاحظه مى‌ شود، مراحل طراحى در این الگو با تعیین هدف شروع مى‌ شود و سپس در مرحله دوم، تحلیل و شناخت فراگیران صورت مى‌ گیرد. در مرحله سوم، محتواى برنامه و فعالیت‌ هاى آموزشى تحلیل و انتخاب مى‌ شود، در مرحله چهارم، محتواى آموزشى سازماندهى و تنظیم مى‌ گردد، در مرحله پنجم، با توجه به هدف و محتوا، وسیله آموزشى مشخص مى‌شود، در مرحله ششم، چگونگى اجراى برنامه تحلیل مى‌ شود و سرانجام در مرحله هفتم، ارزشیابى مطرح شده نتایج حاصل از ارزشیابى در تقویت و اصلاح مجدد برنامه دخالت داده مى‌ شود و این چرخه مرتب در فرایند آموزش ادامه پیدا مى‌ کند.

 

الگوی طراحی آموزشی بر اساس ایزو ۱۰۰۱۵

در این الگو، تاکید بر پرداختن به فاصله های شایستگی می باشد. در ابتدا لازم است تا محدودیت های موجود در مسیر فرایند های آموزش شناسایی شود و همچنین روش های بالقوه موجود آموزشی مد نظر قرار گیرد تا بتوان با استناد به معیارهای انتخابی که بر اساس محدودیت ها و هدف های آموزشی تعیین می کنیم، مناسب ترین روش ها را انتخاذ نمود. گام ها در این مرحله شامل:

 • تعیین محدودت ها
 • روش های آموزشی و معیار های انتخاب. این معیار ها با توجه به زمان، مکان، تسهیلات، هزینه، اهداف آموزش و گروه مورد نظر تعیین می شود.
 • مشخصه برنامه آموزشی
 • انتخاب پیمانکار آموزشی

ماتریس الگو های طراحی آموزشی

الگو هدف روش
 

 

 

عوامل۴گانه

 

 

اجرا، بازنگرى و اصلاح برنامه آموزشی

۱-تعیین و تحلیل هدف ها

۲-تعیین و تحلیل رفتار های ورودی و هدف های جزئی رفتاری

۳- تعیین و تحلیل محتوا، روش و وسیله

۴-تعیین و تحلیل نظام ارزشیابی

۵-بازنگری واصلاح برنامه بر اساس نتایج حاصل از ارزشیابی

 

 

 

 

ایندیانا

 

کاربرد در اجرای برنامه های آموزشی دانشگاه با رویکرد فرایندی

۱-تعیین هدف

۲-تحلیل و شناخت فراگیران

۳-تحلیل و انتخاب محتوای برنامه

۴-سازماندهی و تنظیم محتوای آموزشی

۵-تعیین وسیله آموزشی

۶-تحلیل چگونگی اجرای برنامه

۷-ارزشیابی و اصلاح مجدد برنامه

 

۱۰۰۱۵

اقداماتی به منظور پرداختن به فاصله های مربوط به شایستگی ۱-شناسایی محدودیت های موجود در مسیر آموزش

۲-بررسی روش های موجود آموزش و انتخاب مناسب ترین روش بر مبنای معیار انتخاب شده

۳-تعیین مشخصه های برنامه های آموزشی و روش های ارزشیابی برای ارائه به مجریان آموزش

۴-انتخاب پیمانکار آموزشی مناسب

 

Rate this post

نوشته نمونه ای از الگوهای طراحی آموزشی اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی. پدیدار شد.


ادامه مطلب »آذر
۰۸
نگهداشت کارکنان
ارسال شده توسط hkh در ۰۸ آذر ۱۴۰۱ ۰۸:۳۱ بعد از ظهر

۱۰روش کاربردی که مدیران باید برای حفظ کارمندان کلیدی خود بدانند

نگهداشت کارکنان کلیدی در کسب‌ و کار شما، برای موفقیت درازمدت بسیار اهمیت دارد. مدیران به‌ آسانی با این امر موافقت می‌ کنند که نگه‌ داشتن بهترین کارکنان می‌ تواند رضایت مشتری، افزایش فروش محصول، رضایت خاطر بیشتر سهامداران، وجود همکاران راضی‌ تر، برنامه‌ ریزی جانشینی مؤثر و دانش سازمانی را تضمین می‌ کند.

نگهداشت کارکنان

حفظ کارمندان مهم است و نگه‌ داشتن کارمندی کلیدی، هزینۀ بالایی دارد و مسائل سازمانی مانندِ ناامنی برای همکاران، وظایف اضافی که همکاران باید بر عهده گیرند، زمان و سرمایه‌ گذاری در استخدام و آموزش کارمندان جدید، ایجاد می‌ کند. برآوردهای گوناگون نشان می‌ دهد از‌ دست‌ دادن مدیر میانی تا ۱۰۰ درصد از حقوق همان شخص برای سازمان هزینه بر می‌ دارد. از‌ دست‌ دادن یک مدیر ارشد، حتی گران‌ تر است. این امر نه‌ تنها به دلیل درآمدهای از‌ دست‌ رفته بلکه به دلیل استخدام و آموزش فردِ جایگزین، برای سازمان هزینه دارد و رهبری سازمان را دچار مشکل می‌ کند.  برای سایر مقام‌ های ارشد سازمان، اغلب خدمات یک سرپرست نیاز است که می‌ تواند سازمان شما را تا یک‌ سوم حقوق سالانۀ این مقام، درگیر هزینه کند. وقتی این موقعیت‌ ها بیش از ۱۵۰،۰۰۰ دلار هزینه‌ بردارند، مبلغ هنگفتی برای سازمانی است که آن‌ ها را جذب می‌ کند.  مصاحبه‌ های هنگام خروج کارکنان، یک‌ چیز را نشان می‌ دهند؛ اینکه کارمندانی که در حال جدا شدن از سازمان هستند، می‌ توانند اطلاعات ارزشمندی را در رابطه با حفظ کارمندانتان به شما ارائه دهند. به نتایج آن‌ ها توجه کنید، زیرا هرگز منبعی قابل‌ توجه‌ تر از داده‌ های مربوط به‌ سلامت سازمان خود نخواهید داشت. هم‌ چنین بهتر است مصاحبه‌ هایی در زمان ماندن کارکنان انجام دهید تا بتوانید دلیل ماندن افراد در سازمان خود را بدانید. اگر می‌ خواهید بهترین کارمندانتان را حفظ کنید، این اطلاعات به شما در ایجاد فرهنگ و محیط کاری موردنیاز، یاری می‌ رساند.

نکاتی درباره نگهداشت کارکنان

توصیه‌ های زیر به شما کمک می‌ کند بهترین و مورد نیازترین کارمندان خود را از شکار، شغلی جدید حفظ کنید. اگر این ده عامل در محل کارتان وجود داشته باشد، احتمالاً درصد کمتری می‌ خواهند سازمان شما را ترک کنند و پیشرفت کاری نیز دوچندان خواهد شد.

مطمئن شوید کارمندان می‌ دانند چه انتظاری از آنان دارید

متفکران مدیریت، فردیناند در «چرا کارمندان کاری را که باید انجام دهند، انجام نمی‌ دهند و چه‌ کاری می‌ توان در این رابطه انجام داد» و مارکوس باکینگهام و کورت کوفمن در «نخستین شکستنِ همۀ قوانین» بر این باورند که، تغییر مداوم انتظارات، استرس ناسالم ایجاد می‌ کند؛ بنابراین چهارچوب خاصی ارائه دهید که در آن انتظار می‌ رود کارکنان به‌ روشنی انتظارات را بدانند.

نظارت کیفی داشته باشید

بیش ازآنچه انتظار می‌ رود، کارکنان اغلب به دلیل اینکه مدیران و سرپرستان نا موفقی دارند،محل کار خود را ترک می کنند. شکایت‌ های دائمی کارمندان، به این موارد اشاره دارد:

 •  نبود شفافیت در مورد انتظارات؛
 •  نبود شفافیت دربارۀ درآمد‌ های بالقوه؛
 •  نبود شفافیت در مورد بازخورد های عملکردی؛
 •  شکست در حفظ زمان‌ بندی جلسه‌ ها؛
 •  شکست در فراهم‌ آوری چهارچوب‌ ها و ساختارها.

بستری فراهم کنید تا کارمندان بتوانند آزادانه نظر بدهند

آیا سازمان شما ایده‌ های خود را ارائه می‌ دهد و محیطی فراهم می‌ کند که در آن افراد راحت بتوانند بازخورد هایشان را ارائه دهند؟ در این صورت، کارمندان هم می‌ توانند ایده‌ هایی داشته باشند که در صورت انتقاد و تعهد به بهبود مداوم، تمامی این عوامل در نگهداشت کارکنان نقش دارند.

به کارمندان اجازه دهید از استعدادها و مهارت‌ های خود بهره بگیرند

یک کارمند با‌ انگیزه می‌ خواهد در خارج از فیلد کاری خاص خودش مشارکت داشته باشد. با وقت گذاشتن برای یادگیری مهارت‌ ها، استعدادها و تجربۀ گذشته و فعلی کارکنان خود آغاز کنید.

درک عادلانه و رفتار منصفانه داشته باشید

اگر به یک نمایندگی فروش جدید که موفقیت کسب کرده است کمیسیون داده شود، سایر کارمندان احساس می‌ کنند فریب خورده‌ اند. اگر کارمندی تازه‌ وارد از ارتقای بیشتری نسبت به کارمندان با سابقه‌ تر برخوردار شود، آنان احساس بدبختی می‌ کنند. البته، حقوق نیز مهم است. اگر به کارمندی با سه سال تجربه، ۱۵۰۰۰ دلار افزایش حقوق داده شود و تعداد بیشتری از کارمندان ارشد نیز تنها ۱۰،۰۰۰ دلار دریافت کنند، بی‌ شک این موضوع بر روحیۀ آنان اثر خواهد داشت. حتی اگر آن کارمند شایستۀ افزایش باشد ، این نکته را در نظر داشته باشید  که چنین تصمیم‌ هایی تأثیر منفی بر دیگران می‌ گذارند.

ابزار، زمان و آموزش باید بهترین دوست شما باشند

هنگامی‌ که کارمندی در کارش ناکام است، از خود بپرسید: آیا سیستم کاری باعث شکست فرد می‌ شود؟ کارمندان باید برای انجام کار خود ابزار لازم را داشته باشند، وگرنه به سمت کارفرمایی میل می‌ یابند که، ابزارهای لازم برای موفقیت را در اختیارشان قرار می‌ دهد.

به یاد داشته باشید کارمندان نمونه می‌ خواهند یاد بگیرند و رشد کنند

اگر کارمندان نتوانند فرصت‌ های تازه‌ ای را امتحان کنند و وظایف چالش‌ برانگیز را بر عهده گیرند یا در سمینارها شرکت کنند، راکد خواهند شد. یک کارمند با‌ ارزش و حرفه‌ ای باید دارای فرصت‌ های رشد در سازمان باشد تا بتواند ظرفیت ها را تحقق بخشد. این موضوع در نگهداشت کارکنان مهم است.

با کارکنان نشست دوره‌ ای برگزار کنید

این موضوع، شکایتی رایج در هنگام مصاحبۀ  هنگام خروج افراد است. حتی رئیس یک شرکت هم باید برای آشنایی بااستعداد ها، توانایی‌ ها و مهارت‌ های کارکنان مدتی را برای دیدار با آن‌ ها زمان بگذارد. ملاقات دوره‌ای با هر‌یک از کارمندان ابزار مهمی برای کمک به کارکنان است تا اعتماد‌به‌نفس داشته باشند. در نتیجه یک رهبری مشارکتی با افرادی وفادار و متعهد به دست می آید.

هر شرایطی که باشد، هرگز شغل یا درآمد کارمند را تهدید نکنید

حتی اگر می‌ دانید او را در آینده‌ ای نزدیک اخراج خواهید کرد، بازهم در‌ میان‌ گذاشتن این مسائل با کارکنان اشتباه است. مهم نیست شما چگونه اطلاعات را توضیح می‌ دهید یا بیان می‌ کنید، این رفتار، کارمندان را عصبی کرده، موجب بی انگیزگی کارکنان شده و سبب می‌ شود بهترین کارکنان شما رزومه‌ هایشان را به‌ روز کنند. نباید اطلاعات عملکردی قوی را از افراد دورنگه دارید، بلکه پیش از بیان آنچه سبب می‌ شود افراد احساس کنند نیاز به جست‌ و جوی کار دیگری دارند، به آن بیندیشید.

از کارکنان قدردانی کنید تا قدردان شما باشند

تشکر های مداوم به خاطر انجام‌ دادن کارها به کارمندانتان عزت نفس می‌ دهد. جوایز مالی، پاداش‌ ها و هدایا سبب می‌ شوند تقدیر از شما پُررنگ‌ تر شود. افزایش حقوق به خاطر موفقیت‌ ها، به شما کمک می‌ کند کارمندان را بیش از هر عمل دیگری حفظ کنید. کمیسیون‌ ها و پاداش‌ هایی که به‌ راحتی به‌ صورت روزانه محاسبه می‌ شوند و به‌ راحتی قابل‌ درک هستند، انگیزه را افزایش داده و به نگهداشت کارکنان نیز یاری می‌ رسانند.

اگر این ده نکته را در محل کار خود داشته باشید، می‌ توانید کارمندان ارزشمند خود و بهترینِ آنان را حفظ کنید. به این ترتیب شما در نگهداشت کارکنان موفق خواهید بود.

 

Rate this post

نوشته نگهداشت کارکنان اولین بار در مجله تخصصی آموزش و توسعه منابع انسانی. پدیدار شد.


ادامه مطلب »